Matemaatikud

Ajakava Fotod Raha Margid Sketch Otsima

Thomas Carlyle

Sünniaeg:

Sünnikoht:

Surmaaeg:

Koht surma:

4 Dec 1795

Ecclefechan, Dumfriesshire, Scotland

5 Feb 1881

Chelsea, London, England

Ettekanne
TÄHELEPANU - automaatne tõlge inglise versiooni

Thomas Carlyle on tuntud kirjanik, kuid tegelikult oli ka matemaatik. Tema isa, James Carlyle, oli kiviraidur ja tema ema, Margaret Aitken, tütar pankrotis Dumfriesshire talupidaja, oli James "teine naine. James oli abielus Jannet, kuid ta suri pärast surma oma poja Johannese 1791. James ja Margaret abiellusid 1794 ja Thomas oli vanim nende üheksa last. Kuigi James ja Margaret olid arukad inimesed ei olnud haritud ja Margaret, näiteks võib lugeda ainult raske ja ei saanud kirjutada sel ajal tema abielu. Nad olid väga religioosse inimese ning tõid nad sisse oma perekonna rangete Kalvinisti põhimõtete õpetamine kokkuhoidlikkus ja distsipliini. Thomas esimene õppinud põhilisi aritmeetilisi isalt.

Thomas osales küla koolis Ecclefechan enne, kui ta oli kuueaastane ja siis Hoddam kihelkonnakoolis, kuni ta oli kümme aastat vana. Ta oli õpetanud Ladina eraviisiliselt kohalik minister nii ta oli hästi ette valmistatud tema põhiharidus. Kuid Annan Akadeemia kuue miili kaugusel ja Thomas ema ei tahtnud teda osalema kooli. Tema isa aga nõudis, ja 24. mai 1806 ta koos oma kümne-aastase poja kohta kuus miil jalgsi Akadeemia kus Thomas sai Boarder õppeaasta nädal tagasi kodus nädalavahetustel. Ta on silma paistnud akadeemiliselt kell Annan Akadeemia, näidates eelkõige sobivustesti matemaatika, kuid tema koolipäevade osutunud keeruliseks ja õnnetu. Tema ema ütles talle, et ta ei tohi kunagi kasutada füüsilist jõudu isegi ennast kaitsta ja seda üsna loomulikult antud tingimused kooli, vaid et ta oli tõsiselt hirmutada. Lõpuks ta läks vastu ema ja võitles tagasi, mis kindlasti on teinud oma elu veel talutav. Tema õpetajad efektiivselt vaid uninspiring hariduse mille eesmärk oli muuta õpilaste tulekuks valmis ülikooli poolt Neljateistkümneaastaselt. Lisaks matemaatika, tema parim teema, ta oli ka nautida õppimise kaasaegsete keelte koolis. Peaaegu kindlasti oli ta õppinud rohkem õppimise raamatuid omal kui ta oli juba natuke teine tase õpetajat.

Carlyle sõlmitud Edinburghi ülikooli november 1809, kui tema vanemad ootas rongi siseneda ministeerium. Ülikool oli kaheksakümmend miili kaugusel Ecclefechan ja Carlyle ütles hüvasti oma vanematega äärel oma kodulinna siis kõndis kaheksakümne miili ajal kolm päeva pärast. Saabuvad Edinburghi ülikoolis ta immatrikuleeritud ja hakkas nelja aasta jooksul viinud MA koos väljavaadet veel kolm aastat pärast koolitamist kirikus. Kuna kõik õpilased ei õppis ta üldiselt muidugi mitte spetsialiseerunud iga konkreetse teema puhul, kuigi ta näitas eelkõige lubadust matemaatikas. Oma esimesel aastal oli ta veidi tagasi, kuna ta oli olnud koolis, kuid tema teisel aastal oli ta muutunud enesekindel, ja oli tegemist sõbrad oma kaasõpilastega. Ta kirjeldas mehe õpilane samal ajal kui tema teine aasta:

... eristada ... Sama eripära, et siiani kaubamärgi tema iseloomu - sarkasm, iroonia, ekstravagantne tundeid, ja tugev kalduvus alahinnata teiste kombineeritud siiski väga sõbralikult südame ja suure lihtsuse viisil.

Ta oli siiski inspireeritud matemaatika õpetamist Leslie, kuid oleks võinud öelda, et tema arvamusi kõige tema teiste õppejõudude oli halb öelda vähemalt.

In november 1813 Ta lõpetas oma MA muidugi, kuid nagu paljud õpilased sel ajal ei tahtnud üle minna. Ta osales Divinity Hall of Church of Scotland, Edinburgh tema jumalikkuse koolitust, kuid tema vanemad ei saa endale lubada temaga uuring täistööajaga kolm aastat, ta otsustas valida ühe aasta täistööajaga uuring, millele järgnes kuus aastat osa õppevormis, mil ta pidi tagasi Edinburghi ja jutlustab uuringu jutlus kord aastas iga kuue aasta järel. Carlyle lõpule ühe aasta jooksul täisajaga uuring, kuid ei naudi seda. Sel aastal ta säilitas oma matemaatika huvi avaldades artikleid ajalehtedes ja väga meeldis sisenemist vastuolulist intellektuaalse arutelusid. Ta lahkus Edinburghis juuni 1814 ja tagasi Annandale. Tugeva soovitust Leslie, nimetati ta matemaatika õpetaja Annan Akadeemia:

Algusest Carlyle eeldada, et ta oleks meeldi õpetamine. Lisaks pidi ta nägu irooniline, et Annan Akadeemia, kus ta oli õnnetu enamiku oma kooliaeg.

Aastal 1816 kolis ta teise kooli, uuesti matemaatika õpetaja, seekord Kirkcaldy. Vähemalt oli see eelis võib ta saada kergesti Edinburgh võttes parvlaevad sõidavad üle jne. Tema elu tegi raskemaks, sest umbes sel ajal tema ema oli raske vaimuhaigus. Ta jätkas, et uurida matemaatika omal ja 1816 proovis ta lugeda Newton 's Principia aga leida seda raske ta luges Delambre' s Abrégé d'Astronomy seejärel tagasi Principia rohkem edu. Jätkas ta osalise tööajaga jumalikkuse väljaõppe ja naasis Edinburghi anda kohtuprotsessi jutluse teksti "Enne olin kannatanud ma läksin eksiteele. Aastal 1817 püüdis ta aru Continental lähenemine calculus lugedes Wallace 's artikkel Fluxions mis avaldati Edinburgh Encyclopaedia aastal 1815 ja kasutatud Leibniz' s vahe märke. Taas leidis ta on raske ja avastanud oma matemaatilisi piiranguid, ta hakkas kaotama oma entusiasmi suhtes. Ta kirjutas, et sõber november 1817:

[Geomeetrilised probleemilahendus] sõltub väga palju teatud veidi käest, mida on võimalik omandada ilma suuremate raskusteta levinud tava - ma ei ole kindel, kui ma varem, et see on parim viis tööd oma enese - kahtlemata ta kontsentraadid meie matemaatiliste ideede ja kasutab pea, kuid vähe teadmisi on omandatud töö käigus.

Rahul õpetamise, Carlyle lahkus aastal Kirkcaldy aastal 1818 ja naasis Edinburghi ülikooli. Leslie, nähes, et hoolimata sellest, et väga pädev matemaatik, ta oleks kunagi Excel teadusasutuste, soovitas tal kasutada oma matemaatiliste oskuste õppimine inseneri-ja siis soovitati, et ta peaks minema Ameerika Ühendriigid. Carlyle otsustas mitte järgida Leslie 's nõu, kuid vaatamata tegemist vähe raha matemaatika juhendaja, oli ta juba tõsistes rahalistes raskustes. Ta püüdis uuringu õiguse võttes mõned klassid 1819, kuid varsti avastasin, et see ei olnud tema armastus. Ta veetis kolm õnnetu aasta, Edinburgh, lõpuks otsustades, et ta muuta suunda uuesti. Ta alustas tõsise uuringu saksa ja ta pöördus ajalugu ja kirjandust, mille eest ta on kuulus. Matemaatika Carlyle on kuulus oma inglise keeles Legendre 's Eléments de géométrie mis David Brewster tellis ta tegema 50 aastal 1821. See tõlge, mis kõigepealt ilmus aastal 1824, kestis kuni 33 väljaandeid.

Carlyle toimunud ametikohtade arv on juhendaja pärast lahkumist Edinburghi ülikoolis, millel puudub kindel asukoht. Aastal 1821 kohtus ta Jane BAILLIE Kõmri kelle isa John Kõmri oli kinni Haddington arstile, kuid oli just surnud tüüfuse. Jane oli üheksateist aastat vana aja ja tema ema Grace Kõmri oli leida asju väga raske. Carlyle peagi saatmine Jane tähed näitavad oma kiindumust, kuid ta oli raske ette kujutada, et ta võiks kunagi abielluda. Kuid ta kirjutas Carlyle, mis läheb vastuollu ema soovib seda tehes:

Vaatamata Jane hoiatust, et ta ei kahetse seda, Carlyle läks Haddington esimene nädalavahetus veebruar 1822. Visiit oli valus katastroof: nii ema ja tütar panid pahaks tormakas välimuse noormees, kes ei kvalifitseeru kosilane ja kes oli liiga veenev tuleb tervitada, sest sõber.

Vaatamata veidi julgustust, Carlyle kestnud tema proovib võita Jane üle. Ta on mures siiski, et ta ei armastan teda ja ta ka mures, et kui nad abielus tal oleks palju madalam elatustase. Carlyle elanud aasta väikeste eraldatud talu nimega Hoddam Hill linna lähedal tema sündi. Pärast seda, Jane ema üürida kodu äärelinnas Edinburgh jaoks paar elada, kui nad olid abielus, abielu toimus 17. oktoobril 1826.

Mitmed olulised sündmused toimunud aastate Carlyle kohtumine oma tulevase abikaasa ja nende abielu. Üks oli, et vaatamata tema väga religioosse kasvatuse, ta pöördus eemale kristluse ja sai ateist. Ta hakkas kirjutama ja tema esimese töö elu Schilleri avaldati Londonis Magazine (1823-24), siis kohe pärast tema tõlke Goethe Wilhelm Meister ilmub sama avaldamist 1824. Ta oli ka lühikese reisi Londonisse, aastal 1824, kus ta kohtus paljude juhtivate kirjandus arvud õhtusööke ning korraldada külastusi. See oli ehk irooniline, et tüüp matemaatika seisukohta, mis oleks kindlasti huvitatud teda paar aastat tagasi, nüüd tuli. Ta oli öelnud, et kui ta taotletava positsiooni professor of mathematics at the Royal Military College kell Sandhurst Surrey ta oli teatud ametisse nimetamist. Kuid ta tundis, et tema kirjanduslik karjäär oli õhkutõusmise ja et see võib kahjustada tema ettevõttes selline ametikoht; ta otsustas mitte kohaldada.

Kevadel 1827 Carlyle ja tema abikaasa hakkasid kaaluma elavad Craigenputtoch, väike talu umbes 20 miili kaugusel Dumfries mida Jane oli pärinud tema isa. Carlyle veel fancied ülikooli posti, aga ja mai 1827 kirjutas ta taotluse kirjas (vt):

Mul on rohkem kui üks kord meditated abivalmis ning teid, et "Londoni Ülikool" sinu. I õppida ajalehtedest, et inimesed on reklaamida professorid. ... mulle tundub, et mõned Siveysoppi või retoorika professuuri ei oleks selline unhansome ametisse. Võin õpetada matemaatikat ka ja füüsika ... ja puudutab ja metafüüsika. Aga FITTEST koht minu jaoks oleks see, et "Jack kõik tehingud" Kui nad tahavad näiteks käsitsi.

Võibolla ei ole üllatav see veider kirja taotlus ei vii kuhugile. Huvitav on aga, et isegi praeguses etapis, Carlyle on endiselt huvitatud õpetamine matemaatika. Carlyle ka edutult taotlenud tooli jaoks moraalset filosoofiat St Andrewsi Ülikool ja ta isegi taotlenud juhataja astronoomia Edinburghi ülikoolis 1834.

Carlyle ja tema abikaasa veetis kuus aastat elas Craigenputtock, alates 1828 kuni 1834, mille järel ta läks luua kodus Londonis. Tema esimene suur töö oli filosoofiliste mängida Sartor Resartus. Ta oli valmis seda 1831, kuid vaatamata veedab mitu kuud Londonis üritab leida avaldas ta ei suutnud. Ta ei nõustunud siiski avaldama omaduste Edinburgh Review 1831. Pärast seda kolis ta Londonisse 1834 kirjutas ta kolm maht ajaloo töö Prantsuse revolutsiooni, mis tõi talle nii populaarne ja akadeemilise kuulsuse pärast selle avaldamist 1837. Kuid kirjutamise töö osutus väga dramaatiline. Pärast lõpetamist käsikirja esimene köide ta andis selle oma sõbra John Stuart Mill lugeda. Kuidagi käsikiri oli ekslikult vanapaberi ja kasutada süttima tulekahju. Carlyle tuli kirjutada kogu maht mälust. Ta oli ka Sartor Resartus avaldatud 1838. Nagu ka tema ajaloolised teosed Carlyle kirjutas tšartism (1840), mille vastu tavaliste majandusteooria.

Need tööd olid saavutanud kuulsust Carlyle, kes on nüüd saanud kutseid loengu, mis lahendada tema rahalisi probleeme. Ta andis loengusarja alustades mai 1837 Saksa mõju Suurbritannia ja teise seeria järgmisel aastal Euroopa kirjandust. Jätkata loengute seeria oli antud 1839 ja 1840. Tema hiljem ajaloolisi teoseid kirjad ja kõned Oliver Cromwell (1845) ning kuus maht töö ajalugu Friedrich II Preisimaa ehk Friedrich Suur (1858-1865).

Carlyle sai rektor Edinburghi ülikooli aastal 1865 pärast Gladstone pensionile asukoht. Ta oli valinud õpilaste konkurss on Disraeli. Tema paigaldus aadressi valiku kohta raamatud (1866) on avaldatud ja selle toon kõrgete kõlbeliste üleskutse tegi väga edukas. Tegelikult Carlyle ikkagi ülikooli pärast tema aadress uudised jõudnud, et tema naine suri Londonis 21. aprillil.

AOJ Cockshut, kirjalikult, kirjeldab Carlyle järgmiste sõnadega:

Kuigi võimetu valeta, Carlyle on täiesti ebausaldusväärne vaatlejana, sest ta alati nägin, mida ta oli eelnevalt otsustatud, et ta oleks näha. ... Carlyle ei ole kunagi olnud võimalik pidada kinni tavalised inimesed ... Tema fierceness piirituse koosnes kahest osast, tõsine Calvinistic soovi denonsseerida paha ja harilik närvi haige tujusid, mille eest ta tihti süüdistatakse ennast, kuid ta ei suutnud võita.

Froude, kes oli sõbrale summad Carlyle iseloomust sisse:

Ta oli karm ja kompromissitu. Neile, kes nägi, kuid väljaspool teda ta ilmus uhked, kõrk ja ülbe. Ta oli ahtri tema hinnangul teiste ... ebasiirus ... ta võiks kunagi armu ... Ta ei suvatsema tavapärast politenesses ... Ta nimetas asju nende õige nimi, ja dialekti teraga Ivallisesti ... Tema tujusid oli juhitamatu alates lapsepõlvest, ta oli ärrituvus ja düspepsia Nero ... see, kes kuulutas nii targalt teemal "teeme tollimaks, mis näevad lähima meile" unustas oma juhiseid ... Ta oli alati kurb: tihti sünge äärmuslikul.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland