Matemaatikud

Ajakava Fotod Raha Margid Sketch Otsima

Johann Carl Friedrich Gauss

Sünniaeg:

Sünnikoht:

Surmaaeg:

Koht surma:

30 April 1777

Brunswick, Duchy of Brunswick (now Germany)

23 Feb 1855

Göttingen, Hanover (now Germany)

Ettekanne
TÄHELEPANU - automaatne tõlge inglise versiooni

Aasta vanuselt, seitse, Carl Friedrich Gauss hakkas algkool ja tema potentsiaali on märgata peaaegu kohe. Tema õpetaja, Büttner ja tema abiline, Martin Bartels, olid üllatunud, kui Gauss kokku täisarvud 1-100 koheselt poolt määrimist, et summa oli 50 paari numbreid iga paari kokkuvõttel-101.

Aastal 1788 Gauss alustas oma hariduse Gümnaasiumi abiga Büttner ja Bartels, kus ta õppinud kõrge saksa ja ladina keeles. Pärast Palk alates Duke of Brunswick-Wolfenbüttel, Gauss sisestatud Brunswick Collegium Carolinum aastal 1792. Akadeemia Gauss iseseisvalt avastatud Bode seadus, kaheosaline teoreem ja aritmeetilise-geomeetrilise keskmise, samuti õiguse ruutkeskmised vastastikkuse ja algarv teoreem.

Aastal 1795 Gauss vasakule Brunswick õppida Göttingeni ülikoolis. Gauss õpetaja oli Kästner, kellele Gauss sageli naeruvääristatud. Tema ainus teadaolev sõbrale seas õpilasi oli Farkas Bolyai. Nad kohtusid aastal 1799 ja vastas üksteist juba palju aastaid.

Gauss vasakule Göttingen 1798 ilma diplomi, kuid selleks ajaks ta oli teinud üks tema kõige olulisemad avastused - ehitus regulaarselt 17-gon poolt joonlauda ja kompassid See oli kõige olulist edasiminekut kõnealuses valdkonnas, sest aja Kreeka matemaatika ja avaldati VII jao Gauss kuulsa töö Disquisitiones Arithmeticae.

Gauss tagasi Brunswick, kus ta sai diplomi 1799. Pärast hertsog Brunswick oli nõus jätkama Gauss's stipendiumi, palus ta, et Gauss esitada doktoritöö Ülikoolis Helmstedt. Ta teadis juba Pfaff, kes valitakse tema nõunik. Gauss Väitöskirjassaan oli arutelu põhiõiguste teoreem on matemaatika.

Tema stipendiumi, et toetada teda, Gauss ei vaja leida tööd nii pühendus teadustöö. Ta avaldas raamatu Disquisitiones Arithmeticae suvel 1801. Oli seitse osa, kõik peale viimase punkti, eespool nimetatud, mis on pühendatud numbri teooria.

Juunis 1801, Zach, astronoom, kelle Gauss oli saanud teada, kaks või kolm aastat varem avaldatud orbitaalpositsioonide ja Ceres, uus väike planeet ", mis oli avastatud G Piazzi, Itaalia astronoom kohta 1. jaanuar 1801. Kahjuks Piazzi oli olnud suuteline järgima 9 kraadi oma orbiidi enne kadunud päikese taha. Zach avaldanud mitmeid prognoose oma seisukoha, sealhulgas üks neist Gauss, mis erines oluliselt teistest. Kui Ceres oli taasavastas by Zach on 7 detsember 1801 oli peaaegu täpselt, kus Gauss oli prognoosida. Kuigi ta ei avaldanud oma meetodid ajal, Gauss oli kasutanud oma vähimruutude ühtlustamise meetodit.

Aasta juuni 1802 Gauss külastas Olbers kes olid avastanud Pallas märts sel aastal ja Gauss uurima oma orbiidil. Olbers palus Gauss teha direktorile ettepanek uue observatooriumi Göttingenis, kuid ühtegi tegevust ei ole tehtud. Gauss hakkas mis vastab Besseli, kellele ta ei vastanud, kuni 1825, ja Sophie Germain.

Gauss abielus Johanna Ostoff kohta 9. oktoober 1805. Vaatamata õnnelik isiklikus elus esimest korda, tema heategija, Duke of Brunswick, tapeti võitlevad Preisi armee. 1807 Gauss vasakule Brunswick asuda positsiooni direktor Göttingen vaatluskeskus.

Gauss saabus Göttingen lõpus 1807. Aastal 1808 isa suri, ja aasta hiljem Gauss abikaasa Johanna suri pärast sünnitust nende teine poeg, kes oli surnud varsti pärast teda. Gauss purunesid ja kirjutas Olbers paludes teda talle koju paari nädala jooksul,

koguda uut jõudu kätes teie sõprus - jõudu elu, mis on vaid väärtuslik, sest see kuulub mu kolm väikest last.

Gauss oli abielus teist korda järgmisel aastal, et Minna parim sõber, Johanna, kuigi neil oli kolm last, see abielu tundus olevat üks mugavusi Gauss.

Gauss töö kunagi tundus kannatavad tema isiklik tragöödia. Ta avaldas oma teise raamatu Theoria Motus corporum coelestium in sectionibus conicis Solem ambientium, aastal 1809, suur kahe maht traktaadi kohta liikumise taevakehade. Esimeses kogus ta arutas diferentsiaal, koonuse osad ja ellipsi tiirleb, samas kui teine kogus, mille peamine osa tööst, ta näitas, kuidas hinnata ja siis täpsustada, et hinnata planeedi orbiidil. Gauss osaluse teoreetilise astronoomia peatus pärast 1817, kuigi ta läks vaatluste kuni 70. eluaastast.

Suur Gauss aeg kulutati uue observatooriumi, valmis 1816, kuid ta veel leidnud aega tööd teistes ainetes. Tema väljaanded sel ajal sisaldavad Disquisitiones GENERALES ca seriem infinitam, range kohtlemine seeria ja kasutusele Hypergeometrinen funktsiooni Methodus Nova integralium valores kohta approximationem inveniendi, praktiline essee ligikaudne integratsiooni Bestimmung der Genauigkeit der Beobachtungen, arutada statistilisi hinnangfunktsioonidel ja Theoria attractionis corporum sphaeroidicorum ellipticorum homogeneorum methodus Nova tractata. Viimane töö oli inspireeritud geodeetilist probleeme ja oli peamiselt seotud võimaliku teooria. Tegelikult Gauss leidis end rohkem ja rohkem huvitatud geodeesia 1820.

Gauss oli palutud aastal 1818 teha geodeetiline uuring olukorra Hannoveri ühendada olemasoleva Taani võrku. Gauss oli hea meel vastu võtta ja võttis isikliku eest uuringu, mis võimaldab teha mõõtmisi päeva jooksul ja vähendades neid öösel, kasutades oma erakorralisel vaimsete võimete arvutusteks. Ta regulaarselt kirjutas Schumacher, Olbers ja Besseli, teatades oma edu ja arutada probleeme.

Kuna uuringu, Gauss väljamõeldud Heliotrope mis töötavad peegeldab päikesekiiri kasutades disain peeglite ja väike teleskoop. Siiski, ebatäpne lähtejoontest kasutati uuringu ja mitterahuldav võrgustik kolmnurgast. Gauss tihti mõelnud, kui ta oleks olnud parem oleks tegelenud mõne muu elukutse, kuid ta avaldas üle 70 tk vahel 1820 ja 1830.

Aastal 1822 Gauss võitis Kopenhaageni ülikooli auhinna Theoria attractionis ... koos idee kaardistada ühelt pinnalt rullitakse teisele nii, et kaks on sarnased oma väikseima osa. See raamat oli avaldatud 1825 ja tõi kaasa palju hiljem avaldamist Untersuchungen über Gegenstände der Höheren Geodäsie (1843 ja 1846). Paber Theoria combinationis observationum erroribus tähtsusega obnoxiae (1823), koos selle lisaga (1828), oli pühendatud matemaatilise statistika, eelkõige selleks, et vähimruutude meetodil.

Algusest alates 1800 Gauss oli huvi küsimus võimaliku olemasolu mitte-eukleidiline geomeetria. Ta arutas seda teemat pikalt Farkas Bolyai ja tema kirjavahetus Gerling ja Schumacher. Kui raamat läbi aastaks 1816 ta arutas tõendid, mis tuletada aksioom paralleele teiste eukleidiline aksioomat oletada, et ta uskus olemasolu mitte-eukleidiline geomeetria, kuigi ta oli üsna ebamäärane. Gauss usaldatud on Schumacher, ütlen talle, et ta uskus tema maine oleks kahju, kui ta tunnistas avalikult, et ta uskus, et taoline geomeetria.

Aastal 1831 Farkas Bolyai saadetud Gauss tema pojale János Bolyai "töö teemal. Gauss vastas

ülistada tähendaks seda, et kiitust endale.

Jällegi, kümme aastat hiljem, kui ta oli kursis Lobachevsky 's tööd sellel teemal, ta kiitis oma "tõeliselt geomeetriline" märgiga, kuid kirja Schumacher aastal 1846, et ta

oli sama süüdimõistvate 54 aastat

näitab, et ta oleks teadnud, et on olemas mitte-eukleidiline geomeetria kuna ta oli 15-aastane (see on ebatõenäoline).

Gauss oli suur huvi diferentsiaalgeomeetria ning avaldatakse palju töid teemal. Disquisitiones GENERALES ca hoonestusõiguse Curva (1828) oli tema tuntuima töö selles valdkonnas. Tegelikult on see paber tõusis tema geodeetilist huve, kuid see sisaldas sellist geomeetrilise ideid Gaussi kõverus. Paber ka Gauss kuulsa theorema egregrium:

Kui ala E 3 saab arendada (st kaardistada isometrically) teise ala E 3, väärtused Gaussi kõverusega on identsed vastavate punktidega.

Ajavahemikul 1817-1832 oli eriti piinlik aeg Gauss. Ta võttis oma haige ema 1817, kes jäi kuni oma surmani 1839, kui ta väitis, koos naise ja tema perekonna kohta, kas nad peaks minema Berliinis. Ta oli pakutud seisukohta Berliini Ülikoolis ja Minna ja tema perekond soovisid liikuda seal. Gauss siiski kunagi meeldinud muuta ja peatada Göttingenis. Aastal 1831 Gauss teine naine suri pärast pikka haigust.

Aastal 1831, Wilhelm Weber saabus Göttingen füüsika professor täitmise Tobias Mayer juhatusel. Gauss oli teada Weber alates 1828 ja toetas tema ametisse nimetamist. Gauss oli töötanud füüsika enne 1831, avaldades Über ein neues Allgemeines Grundgesetz der Mechanik, mis sisaldas põhimõte vähemalt piirang ja Principia Generalia theoriae figurae fluidorum in státu aequilibrii kus arutati vägede ligi. Need raamatud põhinevad Gauss potentsiaali teooria, mis osutus väga oluline oma töö füüsika. Hiljem läks ta uskuda oma võimalikku teooriat ja tema vähimruutude meetodit kui eluliselt tähtis sidemete loomine teaduse ja loodus.

Aastal 1832, Gauss ja Weber alustas uurimist teooria maa magnetism pärast Alexander von Humboldt üritanud saada Gauss abi tegemisel võrgu Magnet vaatluspunktide ümber maakera. Gauss oli hea meel selle väljavaade ja 1840 oli ta kirjutanud kolm tähtsad paberid teemal: Intensitas VIS magneticae terrestris reklaam mensuram absolutam revocata (1832), Allgemeine Theorie des Erdmagnetismus (1839) ja Allgemeine Lehrsätze in Beziehung auf die im verkehrten Verhältnisse des Quadrats der Entfernung wirkenden Anziehungs-und Abstossungskräfte (1840). Need raamatud kõik käsitletud praeguste teooriate maapealsete magnetism, sealhulgas Poisson 's ideid, absoluutne meede magnet jõud ja empiiriline mõiste maa magnetism. Dirichlet 's põhimõte oli mainitud puuduvad tõendid.

Allgemeine Theorie ... näitas, et saab olla vaid kaks Poolakate maailma ja läks tõendada olulise lause, mis puudutas määramise osatähtsus horisontaalne komponent magnet jõud koos kalde. Gauss kasutada Laplace võrrandi abi talle tema arvutused, ning lõpetas täpsustades asukohta magnetilise lõunapooluse.

Humboldt oli kavandanud kalendri märkuste magnet kääne. Siiski, kui Gauss uudist magnet vaatluskeskuse (valminud 1833 - ilma igasuguste magnet metallid) oli ehitatud, ta asus muutma paljud Humboldt menetlused, ei ole meeldiv Humboldt oluliselt. Kuid Gauss muutusega saadakse täpsemaid tulemusi vähem pingutust.

Gauss ja Weber palju edusamme nende kuus aastat koos. Nad avastasid Kirchhoff 's seadused, samuti hoone lihtsa telegraafi seadme, mis võib saata sõnumeid üle kaugus 5000 ft Kuid see oli lihtsalt meeldiv ajaviide jaoks Gauss. Ta oli rohkem huvitatud rajamise ülesanne kogu maailmas ilma magnet vaatluspunktid. See elukutse on toodetud palju konkreetseid tulemusi. Magnetischer Verein ja selle ajakirja oli põhjendatud, ning atlase geomagnetism avaldati, kuid Gauss ja Weber 's oma ajakiri, kus nende tulemused avaldati jooksis 1836-1841.

Aastal 1837, Weber oli sunnitud lahkuma Göttingen, kui ta sai osaleda poliitiliste vaidluste ja sellest aeg, Gauss tegevus järk-järgult. Ta veel toodetud kirjad vastuseks mehe teadlaste avastused tavaliselt remarking et ta oli tuntud meetodid aastat, kuid kunagi tundnud vajadust avaldada. Vahel ta tundus väga rahul edusammud muud matemaatikud, eriti kui on Eisenstein ja Lobachevsky.

Gauss veedetud aastat 1845-1851 ajakohastamine Göttingeni Ülikooli lesknaise fond. See töö andis talle praktilist kogemust finantsküsimused, ja ta läks üles oma varanduse läbi kaval investeeringud poolt emiteeritud võlakirjade eraettevõtted.

Kaks Gauss viimase doktorandid olid Moritz Cantor ja Dedekind. Dedekind kirjutas trahvi kirjeldus tema järelevaataja

... tavaliselt ta istus mugav hoiak, vaatab alla, veidi kühmus, kätega volditud üle oma süles. Ta rääkis täiesti vabalt ja väga selgelt, lihtsalt ja selgelt: aga kui ta tahab rõhutada uue seisukohast ... siis ta tõstetakse oma pead, pöördus üks neist istub talle, ja gazed teda tema ilus, läbida sinised silmad jooksul empaatiline kõnes. ... Kui ta asus saadud selgituse põhimõtete arengu matemaatiliste valemite, siis ta tõusis püsti ja suursugune väga püsti poos ta kirjutas tahvli kõrval teda tema iseäralikult ilus käekiri: ta alati suutnud läbi majanduse ja tahtliku korda tegemisel pistmist üsna vähe ruumi. For numbrilised näited, mille hoolikas lõpetamist ta pöörati erilist väärtust, ta tõi kaasa vajalikke andmeid vähe libiseb paber.

Gauss esitas oma kuldse juubeli loeng 1849, viiskümmend aastat pärast tema diplom oleks antud Helmstedt Ülikool. See oli sobivalt muutus tema väitekiri on 1799. Alates matemaatilise ühenduses ainult Jacobi ja Dirichlet olid kohal, kuid Gauss saanud palju kirju ja autasud.

Alates 1850 aastast Gauss töö oli jälle peaaegu kõik praktilise iseloomuga kuigi ta kinnitab Riemann 's doktoritöö ja kuulnud katseaja loengu. Tema viimane teadaolev teaduslik vahetati koos Gerling. Ta on arutas muutmine Foucault 'pendel aastal 1854. Ta oli ka võimalik osaleda avatakse ka uus raudtee vahel Hannoveris ja Göttingeni, kuid see osutus tema viimane väljasõit. Tema tervis halvenes aeglaselt ja Gauss suri une alguses hommikul 23. veebruar 1855.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland