Matemaatikud

Ajakava Fotod Raha Margid Sketch Otsima

Charles Marie de La Condamine

Sünniaeg:

Sünnikoht:

Surmaaeg:

Koht surma:

28 Jan 1701

Paris, France

4 Feb 1774

Paris, France

Ettekanne
TÄHELEPANU - automaatne tõlge inglise versiooni

Charles-Marie La Condamine õppis jesuiitide kolleegium Louis-le-Grand Pariisis. Seal oli ta õpetas matemaatika poolt Père Louis Castel. Lahkumise kolleegium otsustas ta alustada sõjalist karjääri ja, kui sõda puhkes ja Hispaania liitus ta sõjaväega. Ta eristas ennast tema vaprus on piirityksen Rosas aastal 1719, kuid otsustas, et armee elu ei sobi talle.

Siinkohal La Condamine võtnud ühendust teadlased Pariisis ja sai liikmeks Académie Royale des Sciences in 1730. Vaikne elu Pariisis ei sobi talle üks ja ta sõitnud on reisiks Alžiir, Aleksandria, Palestiina, Küpros ja Konstantinoopol (praegune Istanbul), kus ta veetis viis kuud. Tema tagasi Pariisis avaldas ta matemaatilised ja füüsikalised tähelepanekud tema reisi kohta.

Académie Royale avaldas muljet ning saatis teda ekspeditsioon Peruusse. In aprill 1735 La Condamine esitatavatest ekspeditsiooni Peruusse mõõta pikkus määral meridiaanini ekvaator. Bouguer kuulus sama ekspeditsiooni ja selle kolmanda teaduslikud liige oli liider ekspeditsiooni Louis Godin. Kolm valmis oma reisi teistmoodi, La Condamine läheb Overland alates Manta, teised kaks sõidavad, et Quito, kus nad ühinesid üles.

Kolm olid kohe seotud erimeelsused. Godin alustas tööd omal ajal La Condamine töötanud Bouguer. Aastal 1741 Bouguer avastati väike viga nende ühise mõõtmisi ning need kaks langesid välja kui Bouguer keeldus La Condamine et Kontrollige tulemusi. Kõik kolm tehtud sõltumatuid mõõtmisi, tööd lõpetati 1743. Kolm tagasi teistmoodi.

Aastal 1743 La Condamine algas tema tagasipöördumiseks, mis sisaldas nelja kuu parv reisi ette Amazonase jõe. Tema oli esimene teaduslik arvesse Amazon mida ta avaldati Journal du reisi fait par ordre du Roi l'équateur (1751).

La Condamine veedetud viie kuu Cayenne oma teekonnal kodu ja siin ta kordas Rikkamad 's katseid muudatuse kaalumine erinevatel laiuskraadidel.

Autor veebruar 1745 La Condamine oli tagasi Pariisis pärast tema kümne aasta reisi. Ta naasis paljude märgib, 200 looduslugu isendite ja kunstiteoste eest, mille ta andis Buffon. Y Laissus kirjalikult sõnaraamat Teaduslik Biograafia ütleb:

Viimase ülalpidamisel ekspeditsioon, La Condamine, kes oli vähem andekas astronoom kui Godin ja vähem usaldusväärsed matemaatiku kui Bouguer sageli saanud suure osa laenude, arvatavasti seetõttu oma Rakastettava olemus ja tema talent on kirjanik.

La Condamine oli lähedane sõber Maupertuis aastaid. Ta veetis palju vaeva viimase osa oma elust võidelnud nakatamist vastu väikese rõuged. Tema kirg sellel teemal oli osaliselt tingitud asjaolust, et ta oli kannatanud väikese rõuged nagu laps.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland