ریاضیدانان

خط بار عکس پول تمبر طرح جستجو

Dominique François Jean Arago

تاریخ تولد:

محل تولد:

تاریخ مرگ:

محل مرگ:

26 Feb 1786

Estagel, Roussillon, France

2 Oct 1853

Paris, France

ارائه ویکیپدیا
توجه -- ترجمه خودکار از نسخه انگلیسی

François Arago 'ثانیه پدر Bonaventure Arago ، که شهردار Estagel است که شهر کوچکی در حدود 18 کیلومتری غرب شمال Perpignan ، و مادرش ماری بود Roig بود. خانواده Arago آمد از پیرنه شرقی ، و در واقع تا به نام Arago اتصالات اسپانیایی با منطقه آراگون اسپانیا است که کاملا توسط نزدیک است. پدر و مادر François 'بود و نه فرزند ، چهار پسر و پنج دختر. François فرزند ارشد پسران ، داشتن برادر ژان ، ژاک و اتین. ژان Arago (1788-1836) به شمال امریکا مهاجرت کرد و به حال نظامی حرفه ؛ ژاک اتین ویکتور Arago (1799-1855) در بخشی از l' Uranie سفر در زمان به رهبری لوئی د Freycinet به رفتار مغناطیسی و تحقیقات اقیانوس شناسی در اقیانوس آرام ؛ و اتین وینسنت د Arago (1802-1892) نویسنده و نمایشنامه نویس بود.

خانواده Arago در سیاست درگیر بودند ، داشتن مشاهدات چپ جمهوری خواه ، و همچنین ارتباطات نظامی بود. در ابتدا François Arago نشان داد علاقه به حرفه نظامی و آن را با در نظر گرفتن این بود که او در کالج شهرداری از Perpignan تحصیل کرده بود در آنجا آمدند به عشق به ریاضیات. در سال 1803 او در تولوز برای ورود به Polytechnique école در پاریس مورد بررسی قرار گرفت. امتحان او لوئی Monge ، برادر Gaspard Monge بود که در زمان مدیر از Polytechnique école ، Arago بود و به عنوان یکی از پنج دانش آموز را در لیست ورود به رتبه بندی قرار داده شد. او Polytechnique école در سال 1803 و در زمان وارد کردن lodgings پاریس در آپارتمان متعلق به یکی از دوستان پدرش. این دوست معرفی به Arago پواسون بود که در پنج سال مسن تر از Arago بود و در استادیار در Polytechnique école در سال منصوب شده است قبل از Arago وارد مدرسه می باشد. Arago و پواسون دوستان قرار گرفت ، واقعا نه به عنوان دانش آموز و معلم رفتار. پواسون می Arago اغلب در آپارتمان خود را در شب ببینید و سیاست را دو و ریاضیات بحث کنند. گرچه ، همانطور که ما گفته اند ، می خواهم دو دانش آموز و معلم نمی شدند ، با این وجود آیا پواسون نفوذ جوان تر دوست خود را بسیار قابل ملاحظه ای. با وجود که توسط برخی از ریاضیدانان پیشرو در جهان آموزش داده می شود ، Arago آیا توانایی های خود را پیدا کنند برای تدریس آمده هر جای نزدیک به توانایی های خود را برای پژوهش. در یدلایمخیرات 1805 پواسون بود Arago قادر به ارائه یک کار از اهمیت بسیار بیش از یک می توانست انتظار می رود دانش آموز جوان به خواسته می شود تا انجام. پرسید Arago در اندازه گیری درجه کمال کمک کند.

Delambre و Méchain اندازه گیری خط نصف النهار از Dunkerque (دونکرک) بین به بارسلون یدلایمخیرات 1792 و 1798. با استفاده از داده های خود را با متر اندازه گیری طول بود ولی مجموعه ای Méchain همچنان مشتاق به حال به دست آوردن اطلاعات بیشتر. در یدلایمخیرات 1801 سپتامبر دفتر longitudes پردازنده درخواست می شود که اکسپدیشن خبر به گسترش اندازه گیری خط نصف النهار در جنوب بارسلونا. Méchain مشتاق بود منجر به این اکسپدیشن های جدید و در آوریل سال 1803 او از تیم اسپانیا را ترک کردند. او triangulated پایین ساحل کاتالان در ماه ژوئن ، و در ژانویهی 1804 او را به ایبیزا و مایورکا (Majorca) عبور کرده بود. با این حال او در ماه سپتامبر از یدلایمخیرات 1804 با کار ناقص درگذشت. لاپلاس خواسته پواسون برای یافتن کسی است که کار را ادامه دهد و پواسون جوان پیشنهاد او را دوست Arago. یکی از چالش های دلهره آور بود ، و در زمان Arago برخی از زمان برای اتخاذ یک تصمیم. با این حال او در نهایت تصمیم گرفت که او را معتبر را قبول کنند ، به طور رسمی در یدلایمخیرات 1805 فوریه 22 نامزد شد و سپس به رصدخانه پاریس نقل مکان کرد که می تواند او را تبدیل به مقر. Biot برای تبدیل شدن به دومین عضو تیم و جفت صرف حدود هجده ماه در یادگیری تکنیک های لازم اختصاص داده شد. در واقع آنها به انجام وظیفه دوم علمی در عین حال خواسته شده بود برای آنها به استفاده از آونگ نیروی گرانش در نقاط مختلف در سفر خود به طوری که داده ها ممکن است برای برآورد دقیق تر مورد استفاده قرار گیرد به اندازه خواسته شده بود شکل دقیق زمین است.

در یدلایمخیرات 1806 سپتامبر 3 Arago و Biot از اسپانیا را برای مجموعه. آنها ادامه دادند که وظیفه Méchain انجام شده بود در سفر نهایی اش و با آنها یدلایمخیرات 1808 در مایورکا بود ، و نکته بسیار مهم است که اجازه نصف النهار پاریس به بارسلونا در جنوب ادامه داد. آنها شده است عامل به حال در اسپانیا در یک زمان بسیار مشکل است ، با توجه به اینکه آنها فرانسوی بودند. ناپلئون توجه خود را نسبت به اسپانیا و پرتغال در سال 1807 تبدیل کرده بود و ارتش خود را از طریق اسپانیا به پرتغال در راهپیمایی یدلایمخیرات 1807 اکتبر. آنها را تسخیر پرتغال و قطعات تحت اشغال اسپانیا. در یدلایمخیرات 1808 مه ناپلئون برادر خود ژوزف بناپارت به عنوان زمامدار اسپانیا و جنگ استقلال اعلام کرد آغاز شد. Biot و Arago باید نگاه بسیار مشکوک ؛ دو فرانسوی ها با دستگاه های پیشرفته اندازه گیری کار بر روی خاک اسپانیایی. Biot بازگشت به فرانسه فرار کرد ، اما همچنان در Arago مالورکا ، صورت مبدل به عنوان اسپانیولی ، تلاش برای اندازه گیری کامل خود را که او در سفرنامه ثبت شده بود. با این حال نور از آتش در بالای کوه Galatzo خیلی مشکوک تا او به عنوان جاسوس دستگیر شده بود و قرار در زندان بود.

Arago موفق به متقاعد کردن فرمانده زندان است که او یک دانشمند بود ، جاسوس نیست و فرمانده توافق کردند برای دادن Arago شانس فرار کنند. او به همین ترتیب یدلایمخیرات 1808 ژوئیه 29 انجام دادید و هنوز حمل سفرنامه ارزشمند خود ، موفق به یافتن یک قایق ماهیگیری عنوان برای الجزایر ، که او boarded. رسیدن به الجزایر در یدلایمخیرات اوت 3 او به قنسول فرانسوی است که او را با گذرنامه جعلی تهیه و اتریش توسط یدلایمخیرات اوت 16 او در قایق به عنوان مارسی بود رفت. ممکن است این ماجرا شده اند قابل توجه آن بود که در آن نقطه به پایان رسید ، اما بیشتر درام بود آمده است. قایق Arago بود که در تاریخ دریانوردی دستگیر شد در حالی که در راه خود را به فرانسه توسط یک کشتی جنگی اسپانیایی و بازگشت او در اسارت بود دوباره. Arago در زندان اسپانیایی در گل برگزار شد ولی پس از تنها کوتاه طلسم اسپانیایی تصمیم به ارسال زندانیان خود را به Palamos از پیشروی ارتش فرانسه را از طریق اسپانیا شد. با این حال Arago خوش شانس بود و داشتن از طرف مقامات به رسمیت شناخته شده است ، قرار داده در تاریخ دیگر قایق برای مارسی در یدلایمخیرات نوامبر 28 منتشر شد.

این بود که نیست ، با این حال ، برای دوباره Arago شکست خورد برای رسیدن به میهن خود. وزیدن طوفان قایق را به ساحل در شمال آفریقا Bougie جایی که او به مسلمانان دستگیر شد. پس از ماجراهای دیگری که در طی آن او را متقاعد captors او خواست که او را تبدیل به اسلام درمان مساعد برای به دست آوردن ، او را به بازگشت به الجزایر که به او اجازه داده شد از راه خشکی ، ورود وجود دارد در 25 دسامبر. رهبر محلی جدید در الجزایر به فرانسه مخالف بود و Arago خود را در زندان در حال انتظار برای پیدا کردن به مستعمره کیفری استان فرستاده. با این حال قنسول فرانسه بار دیگر به نجات او آمدند و ، در یدلایمخیرات 1809 ژوئن 21 ، Arago قرار داده بود ، برای بار سوم ، در یک کشتی محدود برای مارسی. این بار مقصد او که وی بدون مصیبت رسیده و در یدلایمخیرات 1809 ژوئیه 2 او در خاک فرانسه ایستاده بود.

پس از رسیدن به در پاریس با سفرنامه خود را که شامل اندازه گیری های او به عنوان یک قهرمان مورد درمان قرار گرفت. او دستیار پروفسور در École Polytechnique و عضو فرهنگستان علوم شد. او همچنین در رصدخانه پاریس برای بقیه ی کار خود را کار کرده است. یکی از تجربه است که او را در رصدخانه در نور نگران یدلایمخیرات 1810 انجام شده است. او استدلال که چون نور توسط منشور را از طریق تغییر زاویه بسته به نسبت سرعت نور در خارج از منشور که به داخل آن refracted ، سپس او باید قادر به تشخیص تفاوت در سرعت نور بسته به سرعت از زمین به سمت و به دور از منبع آن است.

البته ما در حال حاضر بدانند ، از انیشتین ، که این استدلال نادرست است. در حال حاضر Arago تقریبا می دانستم چه باید به سرعت ، بنابراین او می دانست که اثر او به دنبال خوبی آنچه در درون او باید قادر به تشخیص بود. در واقع تشخیص تفاوت در سرعت به علت چرخش زمین باید امکان پذیر شده است. Arago مشاهدات ستاره در تاریخ 19 و 27 ساخته شده یدلایمخیرات 1810 مارس. مشاهدات او ساخته شده که چرخش زمین نسبت به منابع بود و همچنین بود زمانی که چرخشی به دور از منابع مشابه دارد. تعجب به او هیچ تفاوت در سرعت نور کشف نشده. وی مشاهده منابع یدلایمخیرات اکتبر 8 در همان زمانی که زمین زمانی که اختلاف در سرعت باید دو برابر شده است سرعت مداری زمین است. باز هم او که که سرعت نور توسط بی ریا سرعت نسبت به ناظر دور یا از منبع به نظر می رسید خیره شد. او نتایج ارائه شده خود را به آکادمی علوم در یدلایمخیرات 1810 دسامبر 10. چگونه Arago توضیح دهید آیا نتایج puzzling؟ او پیشنهاد کرد که ذرات نور در انواع مختلف سرعت های مختلف سفر اما چشم انسان فقط حساس به نور رفت و آمد در یک سرعت خاص است. این را توضیح بدهید که چرا سرعت ظاهر مستقل از سرعت ناظر.

Arago ازدواج حامل لوسی - Bescombes در یدلایمخیرات 1811 ؛ یکی از پسران خود ، آلفرد Arago (1816-92) ، بازرس هنرهای زیبا ، یکی دیگر از پسر امانوئل Arago شد خدمت کرده است با پدرش در مجلس ملی را برای سالهای زیادی. در یدلایمخیرات 1813 Arago شروع به ارائه سخنرانی ها محبوب در نجوم است. او ادامه داد : به این سخنرانی ها را هر سال تا سال 1845. او مدیر رصدخانه پاریس انتخاب شد. Arago نیز فعال بود و در روش های دیگر. او سالها به عنوان دبیر فرهنگستان علوم و در این ظرفیت او افتتاح مجموعه مقالات آکادمی علوم در 1835 خدمت کرده است.

او فعال سیاسی برای جمهوریخواهان و باعث پر چند نقش سیاسی در دولت علاوه بر وظایف علمی خود را. فعالیت های سیاسی او در سال 1830 آغاز شد زمانی که او به عنوان معاون از پیرنه منطقه Orientales انتخاب شد. بعد ، او را به عنوان معاون از پاریس خدمت می کرد. در دولت موقت که به قدرت پس از انقلاب 1848 وی 23 آوریل انتخاب شد و او به عنوان وزیر جنگ و نیروی دریایی خدمت کرده انجام گرفته است. معرفی او در حالی که بسیاری از اصلاحات و موقعیت برگزاری این دولت از جمله لغو برده داری در سراسر فرانسه و اموال بسیاری از آن است. این دولت ایجاد حق رای مردانگی جهانی در فرانسه ، علت دفاع و پشتیبانی توسط Arago. او در یدلایمخیرات 1848 مه 10 به قدرت اجرایی کمیسیون انتخاب شد ، که به عنوان رئيس جمهور از کمیسیون از سال به نام او با بیشترین تعداد آرا انتخاب شد. ما همچنین باید که او با استفاده از موقعیت سیاسی خود برای پیشبرد علم ، از قبیل اخذ پول به صندوق انتشار آثار فرما و لاپلاس ، حمایت از توسعه راه آهن و تلگراف توجه داشته باشید. او همچنین موفق به دریافت کمک مالی برای ابزار نجومی برای آخرین رصدخانه و قادر به جلب حمایت مالی برای فرهنگستان علوم.

Arago اکتشافات اولیه در نظریه مثل ذره نور در یدلایمخیرات 1811 ساخته شده است. کار با Fresnel او کشف کرد که پرتوهای نور در دو polarised در جهت عمود بر دخالت در کار نیست ، که منجر به نظریه عرضی امواج نور است. نظریه او از نور پیش بینی کرد که سرعت نور را کاهش دهد باید آن را به عنوان متوسط denser میگذرد. او در سال 1838 شرح داده است آزمایشی را برای مقایسه سرعت نور در هوا و در آب و یا شیشه. با این حال مشکلات با آزمایش این معنا بود که در Arago و موقعیت را امتحان کنید تا تجربه خود را یدلایمخیرات 1850 نبود. در این زمان با این حال دید او را تبدیل به فقرا بود ، بنابراین آن را به دیگران باقی مانده بود به انجام نسخه تصفیه شده از تجربه. نتایج موفقیت آمیز توسط Fizeau و Léon فوکو Arago قبل از فوت به دست آمد. برتران ، در Arago وابسته به وفات او نوشته است :

Arago لبخند زد در آزمایش زیبا [از Fizeau و فوکو] که با آن به خوبی سزاوار ستایش ، آورده بازگشت خاطرات دلنشین از روز شکوه شخصی خود را هنگامی که ضربان لاپلاس ، پواسون ، و Biot ، به دست آوردن جایگاه خود را در آکادمی علوم.

در سال 1820 فیزیکدان دانمارکی آکرولیک اورستد تولید نتایج تجربی در الکتریسیته و مغناطیس. Arago انجام آزمایش های بیشتر از این نوع نشان داد و چندین اثر فارادی که منجر به بعد آنها را به عنوان القا توضیح خواهد داد. به نظر می رسد که Arago اول شخص را برای ساخت الکترو مغناطیس بود.

کار با Biot ، Arago اندازه گیری طول قوس بر روی زمین که منجر به استاندارد سازی از سیستم متریک طول ساخته شده است. ما بالاتر از ماجراهای او را در گرفتن خوانش در جنوب شده بود شرح داده است ، اما بعد ، در سال 1821 ، دو تمدید نتایج خود را از شمال به ساخت اندازه گیری از نیروی گرانش با استفاده از پاندول در اسکاتلند در Leith ، در نزدیکی ادینبورگ ، و در جزایر شتلند جزایر.

او پیشنهاد کرد که او دانش آموز توسط Verrier بررسی بی نظمی در مدار اورانوس و بعد از نپتون کشف شد ، شرکت کننده در بحث در خصوص نامگذاری این سیاره و اختلاف با آدامز در خصوص اولویت. اگرچه بسیاری از Arago به نوبه خود در این مناقشه ، به ویژه به خاطر تلاش هایش برای بدست آوردن سیاره جدید به نام Lê Verrier انتقاد ، یکی به احساس می کنید که او چیزی در سمت راست دفاع خود دانش آموز که زیر مشاوره کشف کرده بود او بود.

کمک های دیگر ساخته شده توسط Arago شامل کار بر روی قطبش نور ، از تحقیقات پلیس و از تاج خورشیدی و chromosphere ، و از اندازه گیری قطر سیاره. او همچنین بر روی سرعت صوت کار می کرد.

در یدلایمخیرات 1851 دسامبر 2 کودتا در فرانسه با لویی ناپلئون بناپارت با فرض قدرت مطلق و انحلال مجمع ملی شد. دقیقا یک سال بعد او تبدیل شد امپراتور گرفتن عنوان ناپلئون سوم. رهبران در عرصه های مختلف به سوگند وفاداری و Arago برگزار شد پوزیشن های چنین ، لازم بود به عنوان مدیر نظارت و به عنوان دبیر فرهنگستان علوم. Arago ، ثابت قدم جمهوری خواه ، حاضر به سوگند وفاداری خواهد بود. او در رصدخانه پاریس ، که ناپلئون دوم رصدخانه سلطنتی تغییر نام داد و به حال باقی مانده است. Arago درخواست شده است که آکادمی علوم او را به عنوان جایگزین وزیر ، و نه به دلیل مشکلات با ناپلئون سوم ، بلکه احساس می کند زیرا او که وضعیت سلامتی او به عدم ، بخصوص بینایی او بود در حال حاضر بسیار ضعیف است ، و او به درستی نمی توانست انجام او وظایف. او از ساخت به بالا از مایع بین بافت ها ، دیابت خود را ، و التهاب کلیه رنج می برد بود.

در یدلایمخیرات 1853 اوت 22 Arago حضور فرهنگستان علوم برای زمان نهایی آن زمان ، به رغم مشکلات سلامتی ، او را در سفر دشوار به خانواده اش در منطقه Roussillon مجموعه. پس از ارائه مشاوره به آنها در طیف وسیعی از مسائل او را به پاریس بازگشت و در آنجا درگذشت در مدت کوتاهی پس. او در گورستان Père Lachaise در پاریس به خاک سپرده شد.

Arago با جایزه انجمن سلطنتی Copley مدال افتخار بود و در سال 1825 ، مدال Rumford در سال 1850. دهانهها در هر دو ماه و مریخ را بعد از او به نام ، مانند یک حلقه نپتون. فرهنگستان علوم Arago مدال در سال 1893 افتتاح شد.


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland