ریاضیدانان

خط بار عکس پول تمبر طرح جستجو

Krystyna M Trybulec Kuperberg

تاریخ تولد:

محل تولد:

تاریخ مرگ:

محل مرگ:

17 July 1944

Tarnow, Poland

ارائه
توجه -- ترجمه خودکار از نسخه انگلیسی

Krystyna Kuperberg 'اسم قبل از او ازدواج کرده بود Krystyna م Trybulec. پدر و مادر او ژان Trybulec عرض و ارتفاع باربارا Kurlus شد. هر دو آنها آموزش دیده و متعلق به داروسازان در داروخانه ها فروشگاه Tarnow جایی که dispensed داروها شد. شهر Tarnow ، در جنوب شرقی لهستان ، اتریش توسط اداره شده بود ، تا پس از پایان جنگ جهانی دوم ، به لهستان بازگردانده شد Krystyna وقتی که هنوز یک کودک خیلی جوان است. او در یک خانواده با برادر آندری Trybulec که در فلسفه و ریاضیات علاقه مند بود بزرگ شد.

Krystyna تا در Tarnow آورده شد تا او 15 ساله ، هنگامی که خانواده به نقل مکان کرد در ساحل شمالی بندر گدانسک لهستان بود. پس از حضور در دبیرستان به مدت سه سال در گدانسک او از دانشگاه ورشو در سال 1962 ، وارد شدند برادرش آندری که در آن مشغول به تحصیل رشته. او از فلسفه در دوره یک مجموعه بود اما به مطالعه ریاضیات تغییر کرده است. Krystyna تصمیم گرفت در دبیرستان بود که او ریاضیات را در دانشگاه مطالعه است. البته او اولین بار مورد مطالعه قرار گرفت توسط آندری Mostowski داده می شود ، سپس بعد او با حضور توپولوژی سخنرانی توسط Karol Borsuk داده نشد و موضوع یکی از جذاب. او تنها عضو خانواده اش را به عشق Borsuk 'ثانیه سخنرانی نیست ، برای برادر خود را نیز در بر داشت آنها را دور از همه بهترین ریاضیات سخنرانی می کنیم. Borsuk 'سخنرانی برگزار ثانیه دیگر اهمیت ویژه ای برای Krystyna ، چون شاگردی در این سخنرانی Wlodzimierz Kuperberg که Krystyna ازدواج کرده بود.

پس از فارغ التحصیلی ، Krystyna Kuperberg پژوهش در دانشگاه ورشو تحت Borsuk 'متعهد ثانیه نظارت ، و در سال 1966 ، او فوق لیسانس خود را اهدا شد. شوهر او رفت تا دکترای خود را کامل اما در ریاضیات Krystyna مطالعات خود را با درجه کارشناسی ارشد متوقف شده است. او اولین فرزند گرگ Kuperberg در سال 1967 متولد شد. دو سال بعد ، در سال 1969 ، خانواده Kuperberg چپ لهستان و رفت تا در سوئد زندگی می کنند. فرزند دوم Krystyna 's، آنا ، به دنیا آمد در سال 1969 طولانی پس از نقل مکان خانواده به سوئد شد.

در سال 1972 خانواده Kuperberg نقل مکان کرد دوباره ، این بار به ایالات متحده و Krystyna گرفت تا رسما به کار فارغ التحصیل شده بود او در ورشو تحت نظارت Borsuk 'sآغاز شده است. این بود که نام او در ریاضیات سال دخالت داده شده بود ، که تنها او را به عنوان دانش آموز نداشته و یا به ثبت رسیده است برگزار نمی باشید. او کرده بود ، با این حال ، تحقیق ادامه همکاری با این شوهرش. دو به چاپ چندین مقاله در توپولوژی. در سال 1971 Krystyna و Wlodzimierz کاغذ مشترک در ضعیف صفر تعیین بعدی منتشر کرده است. در این مقاله آنها پاسخ داده شده توسط سوال مطرح Lelek در سال 1967 هنگامی که او پرسید که آیا manifolds Cantorian می تواند توسط یک صفر کم بنیه - نقشه برداری بعدی می شود بر روی فضای ترسیم ابعاد پایین تر. آنها ثابت کرد که در واقع آن را امکان پذیر شد.

در سال 1972 ، سال ثبت نام به عنوان دانشجو Krystyna پژوهش در دانشگاه رایس در هوستون ، تگزاس ، او منتشر قضیه isomorphism از Hurewicz نوع در Borsuk 'ثانیه تئوری شکل در Fundamenta Mathematicae و در دانشگاه رایس دکترای او توسط WH مورد مطالعه تحت نظارت قرار گرفتند Jaco (Ph.D.) و او خود را اهدا شد در سال 1974. او با حضور در یک کنفرانس توپولوژی در دانشگاه کارولینای شمالی ، شارلوت در همان سال و ارائه مقاله Vietoris دو نوع قضایای isomorphism در Borsuk 'ثانیه تئوری شکل ، در مورد چک Vietoris - همسانی و Borsuk' ثانیه از گروه های بنیادین که منتشر شد در روند کنفرانس در رابطه با صفحه زیر است. همچنین در سال 1974 هر دو Krystyna و شوهرش Wlodzimierz Kuperberg دائم به سمت در دانشکده در دانشگاه آبرن در آبرن ، آلاباما منصوب شدند.

Krystyna Kuperberg است در آبرن دانشگاه باقی مانده از او در سال 1974 منصوب شد. او در آبرن به استاد کامل ارتقا در سال 1984 اعطا شد و سپس به مقام استادی فارغ التحصیلان وجود دارد که در سال 1994. در حالی که در دانشکده در آبرن او برگزار شد تعدادی از بازدید از موقعیت : دانشگاه ایالتی اوکلاهما (1982-83) ؛ انستیتو علوم ریاضی کورانت (1987) ؛ موسسه تحقیقات علوم ریاضی در برکلی (1994-95) و دانشگاه Orsay در پاریس (تابستان 1995).

در سال 1975 به او توجه داشته باشید در قضیه isomorphism Hurewicz در Borsuk 'ثانیه تئوری شکل است که در بهبود نتایج کاغذ او را از یدلایمخیرات 1972 منتشر شده در Fundamenta Mathematicae که ما فوق الذکر منتشر شده است. منافع او نسبت به اعمال ایدههای topological را به نظریه سیستم های دینامیکی نقل مکان کرد. او در سال 1981 منتشر شده بقیه نقطه آزاد سیستم های دینامیکی در تحقیق 3 با مدار بطور یکنواخت محصور شده است. در این مقاله ، که بر روی او با همکاری کک رید ، مشروط بر ضد مثال به یک سوال توسط Ulam در سال 1935 مطرح و توسط او را در کتاب اسکاتلندی وارد .

همکاری مداوم او با کک رید ، Kuperberg کاغذ دیگری در سیستم های دینامیکی در سال 1989 منتشر شد هنگامی که سیستم های دینامیکی در تحقیق 3 با مدار محدود و یکسان و بدون مدار جمع و جور ظاهر شده در مجموعه مقالات انجمن ریاضی آمریکا. در سال 1988 Kuperberg حل مشکل مربوط به سوال از Knaster که آیا هر فضا همگن است bihomogeneous. Kuratowski نشد ضد مثال در سال 1922 اما در سال 1930 Ŧ Dantzig سوال که آیا درست است برای Knaster Continúa بود خواسته شده بود. به این سوال که در بر داشت Kuperberg ضد مثال بود ، اعلام آن در زنجیره nonbihomogeneous همگن در سال 1988 ، و دادن جزییات کامل در در bihomogeneity مشکل از Knaster منتشر شده در معاملات از آمریکا انجمن ریاضی.

ترین جشن 'sKuperberg نتیجه ، با این حال ، در سال 1993 کشف شد و در سال 1994 در مثال نقض صاف به حدس Seifert در Annals ریاضی جان پست Fornaess منتشر شده را بررسی مقاله ، توضیح می دهد که چهار چوب آن :

یکی از مفاهیم اولیه در سیستمهای دینامیکی است که از یک نقطه مدار زمین ثابت یا دوره ای. در حال حاضر توسط این ارتفاع پوانکره مشاهده شد (در سال 1890) ، که مورد بحث وجود مدار تناوبی برای سه مشکل بدن را در مکانیک آسمانی. ایده این است که هنگامی که شما مدار تناوبی برخی از سیستم های پیچیده ، شما می توانید شروع به تجزیه و تحلیل سیستم تناوبی نزدیک به مدار زمین و این به شما رسیدگی اولیه در توضیحات از سیستم. بنابراین یک سوال این است که آیا سیستم های دینامیکی که تمایل به مدار تناوبی. یک مورد مانند آن است که سه کره است. حدس Seifert (1950) ، این است که تمام زمینه های بردار در سه حوزهی حداقل یک مدار بسته شده است. ...

مقاله سهم مهمی را در نظریه سیستم های دینامیکی است ، و آن را در راه های ساده اما ظریف طولانی ایستاده حدس Seifert را حل میکند.

پس از مقالات با همسرش نوشته شده است ، Kuperberg رفت به نوشتن مقالات را با او پسر گرگ تبدیل شده بود که او نیز ریاضیدان. آنها در سال 1996 منتشر counterexamples Generalized به حدس Seifert که در بهبود نتایج Kuperberg از دو سال پیش از آن. نمونه آنها بعدا در این مقاله که تحلیلی واقعی و نه فقط صاف سفارشی کنید. آنها همچنین حدس Seifert با دادن ضد حل مثال ها در ابعاد ، سه بار یا بیشتر.

Kuperberg تا کنون چندین جایزه برای کار برجسته او را دریافت کرده است و برخی که او بیشتر خواهد شد جایزه دریافت خواهید کرد. شاید یکی از معتبر ترین بود در سال 1995 هنگامی که او جایزه آلفرد Jurzykowski توسط بنیاد Kosciuszko اهدا شد. در سال بعد او برنده جایزه پژوهش برتر را از دانشکده علوم و ریاضیات از دانشگاه آبرن دریافت کرد. همچنین در سال 1996 او به شورای انجمن ریاضی آمریکا انتخاب شد با خدمت در کمیته های مختلف که در جامعه.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland