ریاضیدانان

خط بار عکس پول تمبر طرح جستجو

Jan Lukasiewicz

تاریخ تولد:

محل تولد:

تاریخ مرگ:

محل مرگ:

21 Dec 1878

Lvov, Austrian Galicia (now Ukraine)

13 Feb 1956

Dublin, Ireland

ارائه
توجه -- ترجمه خودکار از نسخه انگلیسی

ژان Lukasiewicz 'ثانیه پدر ، لوقا Lukasiewicz ، سروان در ارتش اتریش بود. شاید قبل از ادامه باید توضیح بدهید که چرا پدر در این خانواده زبان لهستانی ، زندگی در Lvov است که در حال حاضر در اوکراین ، باید در ارتش اتریش می شود. گالیسیا ، که در آن Lvov واقع شده بود ، در پارتیشن یدلایمخیرات 1772 به لهستان به اتریش متصل شد. با این حال ، توسط زمان Lukasiewicz در Lvov به دنیا آمد ، اتریش منطقه گالیسیا پادشاهی و Lodomeria و به آن درجه زیادی از استقلال اداری و به نام بود. مادر ژان 's، Leopoldine Holtzer ، دختر بنده مدنی و اتریش هر دو Leopoldine و لوقا بود کاتولیک قرار گرفتند.

Lukasiewicz در ریاضیات در مدرسه علاقه مند شد و وارد دانشگاه Lvov جایی که او مورد مطالعه ریاضیات و فلسفه. پس از انجام مطالعات کارشناسی خود را ، او ادامه داد : برای دکترای او که در سال 1902 با بالاترین تمایز کار امکان پذیر اهدا شد. علاقمند به سخنرانی در دانشگاه ها ، Lukasiewicz خود ادامه داد برای او habilitation مطالعه ، ارائه پایان نامه خود را به دانشگاه Lvov در سال 1906.

به محض او اعطا شده بود habilitation او ، شروع به Lukasiewicz در Privatdozent سخنرانی. سپس در سال 1911 ، او به استاد فوق العاده ای در Lvov ارتقا یافت. به زودی تغییرات زیادی در لهستان را به Lukasiewicz فرصت های جدید حال حاضر.

از آنجایی که پارتیشن از لهستان ، روسیه است که بخشی از کشور به نام کنگره لهستان ، ورشو ، که شامل کنترل شده بود. دانشگاه ورشو بسته شده بود و تنها در زبان روسی دانشگاه عمل وجود دارد. در وقوع جنگ جهانی اول ، قدرت های مرکزی (آلمان و اتریش مجارستان) کنگره لهستان حمله کرد. در یدلایمخیرات 1915 اوت نیروهای روسی انصراف از ورشو. آلمان و اتریش مجارستان در زمان کنترل بسیاری از کشور و استانداری آلمانی بود در ورشو نصب شده است. یکی از اولین حرکت پس از عقب نشینی روسیه refounding از دانشگاه ورشو شد و شروع به کار کرد آن را به عنوان یک دانشگاه لهستانی در ماه نوامبر 1915.

Lukasiewicz به دانشگاه جدید از ورشو دعوت شد و در سال 1915 هنگامی که آن را دوباره باز. از آن زمان هیجان انگیز در لهستان و پادشاهی جدیدی از لهستان بود در یدلایمخیرات 1916 نوامبر 5 اعلام شده. لهستانی Lukasiewicz وزیر آموزش و پرورش در سال 1919 بود و استاد در دانشگاه ورشو 1920 - 1939. در طول این دوره بین جنگ Lukasiewicz دو برابر پیشوا از دانشگاه ورشو.

در طول این زمان Lukasiewicz و Lesniewski تاسیس مدرسه ورشو از منطق. Tarski ، که دانش آموز از Lesniewski بود ، که این مدرسه را در سطح بین المللی مشهور است. Lukasiewicz المان ها متن خود را مشهور منطق ریاضی را در ورشو در سال 1928 منتشر شده (ترجمه انگلیسی ظاهر شد و در سال 1963) : :

... مشاهده منطق ریاضی به عنوان ابزار پرس و جو را به مبانی ریاضیات و علوم تجربی ، روش ، Lukasiewicz موفق به ساختن آن موضوع مورد نیاز برای ریاضیات و علوم در دانشگاه ها دانش آموزان لهستانی. سخنرانی های جذب دانش آموزان واضح او از علوم انسانی نیز هست.

Lukasiewicz رجینا Barwinska ازدواج کرده بود و آنها با تحمل سختیها بزرگ در طول جنگ جهانی دوم رنج می برد. Lukasiewicz خود زندگی نامه نوشت و در سال 1953 ، پس از مرگ او به آن خود را بیوه رجینا Lukasiewicz منتشر شد. رنج Lukasiewicz گرافیکی می باشد در این زندگینامه خودنوشت ، مصور. Lukasiewicz و همسرش فرار از لهستان و در سال 1946 آنها در تبعید در بلژیک بودند که او صندلی های دانشگاه دوبلین در ایرلند عرضه شده است.

او در منطق ریاضی کار می کرد ، مقاله در اصل عدم تناقض و وسط محروم در سراسر یدلایمخیرات 1910 نوشت ، توسعه سه ارزش حساب گزارهای (1917) کار می کرد و در بسیاری از ارزش منطق.

معرفی Lukasiewicz نشان گذاری لهستانی 'اجازه داده است که بیان می شود unambiguously بدون استفاده از درون پرانتز نوشته شده است و مطالعات او شدند تا فرم پایه ای برای Tarski' ثانیه کار کند.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland