ریاضیدانان

خط بار عکس پول تمبر طرح جستجو

Max Karl Ernst Ludwig Planck

تاریخ تولد:

محل تولد:

تاریخ مرگ:

محل مرگ:

23 April 1858

Kiel, Schleswig-Holstein, Germany

4 Oct 1947

Göttingen, Germany

ارائه ویکیپدیا
توجه -- ترجمه خودکار از نسخه انگلیسی

ماکس پلانک آمد از خانواده دانشگاهی ، پدرش جولیوس ویلهلم پلانک استاد بودن قانون اساسی در دانشگاه کیل در زمان تولد او ، و هر دو پدربزرگ او و نوه پدر بزرگ شده است از استادان الهیات در گوتینگن بود. مادر او ، اما Patzig ، همسر دوم پدرش بود. پدر و مادر هر دو حداکثر 'sنسبتا قدیمی بود که او در آن متولد شد ، پدر او است و مادرش 41 می شود 37. او را به خانواده بزرگ به دنیا آمد ، که فرزند ششم پدرش (دو تا از بچه ها از ازدواج اول خود را به ماتیلده Voigt) ، و او در یک سنت است که به شدت مورد احترام بورس تحصیلی ، صداقت ، انصاف آورده بود ، و سخاوت. ارزش های او به عنوان یک کودک خردسال به او داده شد به سرعت ارزش که او در طول زندگی اش تسلی دادن شد ، نشان دهنده بیشترین احترام را برای نهادهای دولتی و کلیسا.

حداکثر شروع به تحصیل ابتدایی خود را در کیل. در بهار سال 1867 خانواده او به مونیخ نقل مکان کرد وقتی که پدرش پروفسور منصوب شد وجود دارد. این شهرستان ارائه یک محیط محرک برای پسر جوان لذت می برد که در فرهنگ خود ، به خصوص موسیقی ، عاشق و راه رفتن و بالا رفتن از کوه ها در هنگامی که خانواده در زمان مسافرت به بالایی بایرن. او به مدرسه متوسطه وجود دارد ، ورود به معروف دبیرستان ماکسیمیلیان یدلایمخیرات 1867 مه. او به خوبی در مدرسه بود ، اما نه درخشان ، معمولا آینده جایی بین سوم و هشتم را در کلاس های خود. موسیقی شاید او را بهترین موضوع و او جایزه مدرسه در تعلیم و دستور مذهبی و هدایت خوب اهدا شد تقریبا در هر سال است. یکی ممکن است او را به انتظار می رود در ریاضیات و علم بهتر است ، اما قطعا در سال های مدرسه خود را در اوایل ، اگر چه او خوب پیش رفتند و در آنجا بود هیچ نشانه ای از استعداد فوق العاده در این افراد. با این حال ، نسبت به پایان کار مدرسه اش ، او را معلم هرمان مولر مطرح در سطح مورد علاقه خود را در رشته فیزیک و ریاضیات ، و او عمیقا طبیعت مطلق از قانون حفاظت از انرژی تحت تاثیر قرار گرفت. گزارش مدرسه برای یدلایمخیرات 1872 بار خوانده شده :

Justifiably هر دو توسط معلمان و همکلاسی های مورد علاقه... و با وجود روش های داشتن بچه گانه ، او بسیار روشن ، ذهن منطقی. وعده های بزرگ را نشان می دهد.

در ماه ژوئیه سال 1874 در سن 16 سالگی ، او تصویب مدرسه با او می روم و سؤال از تفاوت اما ، استعدادها که برای طیف وسیعی از افراد به خصوص موسیقی (او ایفا کرد پیانو و ارگ بسیار خوب) ، او هنوز هم انجام ایده روشنی از آنچه که نیست او باید به منظور تحصیل در دانشگاه. او قبل از شروع مطالعات خود را در دانشگاه مونیخ مورد بحث او امکان کار با یک نوازنده موسیقی است که به او گفت که اگر او مجبور شد برای پرسیدن سوال او بهتر است مطالعه چیز دیگری.

او در دانشگاه مونیخ در یدلایمخیرات 1874 اکتبر 21 وارد و فیزیک توسط فیلیپ و ویلهلم فون پرچم دزدان Beetz و ریاضیات توسط لودویگ Seidel و گوستاو بائر آموخته بود. پس از مصرف بیشتر کلاس های ریاضیات در آغاز دوره ، او در مورد چشم انداز پژوهش در فیزیک را از فیلیپ فون پرچم دزدان ، استاد فیزیک در مونیخ enquired شد و گفت که فیزیک یک علم اساسا کامل با چشم انداز کمی از تحولات بیشتر شد. خوشبختانه پلانک تصمیم به مطالعه فیزیک با وجود آینده تلخ تحقیق که به او ارائه شده بود.

پلانک در توصیف همین دلیل او تصمیم گرفت فیزیک :

جهان خارج چیزی مستقل از انسان ، و این چیزی مطلق ، و تلاش برای اعمال قوانینی که به این مطلق به دنبال من به عنوان علمی ترین متعالی در زندگی ظاهر شد.

خارج از قرار دادن نظر خود را از استاد فیزیک به وضوح تن برای وقت خود را در دانشگاه مونیخ برای پلانک مجموعه بعدها نوشت :

من خوشبختی از دانشمند برجسته و یا کارگردانی معلم خاص آموزش و پرورش دوره من ندارد.

او بیمار در طول مدت تابستان 1875 باعث شد که او را به دست برداشتن از تحصیل برای مدتی. آن را برای دانش آموزان آلمانی به حرکت در بین دانشگاه های این زمان و در واقع پلانک به نقل مکان کرد در دانشگاه برلین از یدلایمخیرات 1877 اکتبر مطالعه که در آن معلمان خود را شامل وایرشتراس ، هلمهولتز و روبرت کیرشهوف مرسوم شد. او بعدها نوشت که او تحسین می روبرت کیرشهوف به شدت در بر داشت اما او را خشک و یکنواخت به عنوان یک معلم. با این حال به احتمال زیاد آن بود که تضاد بین نگرش پژوهش از معلمان خود را در مونیخ و آنان که در برلین که برانگیخت نقل قول بالا را داد که ما (ساخته شده سال ها بعد). یکی از بخش مهمی از آموزش و پرورش خود را در برلین آمد ، با این حال ، از طریق مطالعه مستقل در این مرحله او دفعات بازدید : رودلف کلاوزیوس 'ثانیه مقالات در ترمودینامیک. باز هم طبیعت مطلق از قانون دوم ترمودینامیک او را تحت تاثیر قرار.

پلانک بازگشت به مونیخ و دکترای خود را در یدلایمخیرات 1879 ژوئیه در سن 21 با دریافت عنوان پایان نامه در قانون دوم ترمودینامیک با عنوان در قانون دوم نظریه مکانیک حرارت. اعطای دکترای "ساخته شده است ممتاز'' در تاریخ یدلایمخیرات 1879 ژوئیه 28. پس از این پلانک برای habilitation همچنان به کار خود که در اهدا شد یدلایمخیرات 1880 ژوئن 14 ، پس از پایان نامه خود را در آنتروپی و تئوری مکانیکی از حرارت را مشاهده کنید کرده بود ، و او Privatdozent در دانشگاه مونیخ شد. چنین تنها آموزش بود پرداخت نشده تا پلانک دریافت درآمد خود را به پشتیبانی او با پدر و مادر خود را در طول پنج سال برگزار شد این است که او تنها زندگی می کردند ، اما احساس گناه و نه بود که او در ادامه به هزینه خود زندگی می کنند. در طول این زمان دوستان او را با کارل Runge شد و آن را تبدیل به دوستی دراز مدت و علمی پربار.

در یدلایمخیرات 1885 مه 2 پلانک استاد فوق العاده ای از فیزیک نظری در کیل منصوب شد و در این صندلی به مدت چهار سال. این در حال حاضر ساخته شده او را از نظر مالی امن تا او در حال حاضر می تواند ازدواج ماری مرک آنها او را برای سالهای زیادی شناخته شده بود. او دختر یک بانکدار مونیخ شد و جفت شد در یدلایمخیرات 1887 مارس 31 ازدواج کرد. او در حال حاضر در ترمودینامیک انتشار سه مقاله برتر در زمینه نرم افزار کاربردی برای شیمی فیزیک و دما برق کار کرده است.

پس از مرگ روبرت کیرشهوف در اکتبر 1887 ، دانشگاه برلین نگاه برای فیزیکدان برجسته جهانی به او و جایگزینی برای تبدیل شدن به همکار هلمهولتز. آنها با نزدیک شدن لودویگ بولتزمان ، اما او علاقه ای ندارم ، و همین اثبات واقعی برای هاینریش هرتز. در سال 1888 انتصاب پلانک شده توسط دانشکده فلسفه در دانشگاه برلین پیشنهاد شد ، توسط هلمهولتز به شدت توصیه می شود :

مقالات پلانک بسیار favourably از آنهایی هستند که از اکثر همکاران او در سال ها است که او تلاش می کند تا از طریق عواقب جدی از thermomechanics حمل سازنده ، بدون افزودن فرضیه های اضافی ، به دقت جدا و امن از تردید... مقالات او در... او را به وضوح نشان می شود ، انسان است که ایده اصلی ساخت مسیرهای خود را از [و] است که او تا به مروری جامع بر حوزه های مختلف علم است.

پلانک به عنوان یک استاد فوق العاده ای از فیزیک نظری در دانشگاه برلین در یدلایمخیرات 1888 نوامبر 29 ، منصوب در همان زمان بود مدیر مؤسسه فیزیک نظری شد. او به استاد عادی در یدلایمخیرات 1892 مه 23 ترویج شد و در صندلی تا زمانی که در یدلایمخیرات 1927 اکتبر 1 کنارهگیری کرد. همکاران و دوستان او شامل امیل پارک du - Reymond (تن کردشناس معروف و برادر پل پارک du - Reymond) ، هلمهولتز ، Pringsheim ، وین ، و نیز اهل علم ، روشنفکران ، و philologists. او ادامه داد : به افراط عشق او را برای داشتن ارغنون موسیقی ساخته شده با 104 تن در هر یک از نت های هشتگانه موسیقی و برگزاری کنسرت در خانه خودش.

در حالی که در برلین انجام پلانک درخشان ترین کار خود را تحویل داده و برجسته سخنرانی می کنیم. او مورد مطالعه ترمودینامیک ، به ویژه بررسی توزیع انرژی با توجه به طول موج. از ترکیب فرمول وین و ریلی ، پلانک یدلایمخیرات 1900 اکتبر اعلام کرد در یک فرمول در حال حاضر به عنوان فرمول تابش پلانک معروف است. در مدت دو ماه ساخته شده پلانک کسر نظری کامل از فرمول او renouncing فیزیک کلاسیک و معرفی quanta انرژی دارد. در یدلایمخیرات 1900 دسامبر 14 او ارائه توضیح نظری خود را که شامل quanta از انرژی در نشست Gesellschaft Physikalische در برلین. در انجام این کار او را به رد او را باور کنید که قانون دوم ترمودینامیک قانون مطلق از طبیعت بود ، و آنها را بپذیرید بولتزمان 'ثانیه است که تفسیر آن را قانون آماری بود. در نامه نوشته شده است یک سال بعد شرح داده می پلانک پیشنهاد تفسیر نظری از فرمول تابش گفت :

... روش کل عمل ناامیدی بود ، چون تفسیر نظری به حال به هر قیمتی یافت می شود ، هر چند که ممکن است بالا باشد.

پلانک برندگان جایزه نوبل فیزیک در سال 1918 دریافت کرد برای موفقیت است. او در سخنرانی نوبل خود را داده در یدلایمخیرات 1920 ژوئن 2 ، در جزییات بیشتری نسبت به ما که در بالا داده می شود ، چگونه او ساخته شده کشف کرده بود توصیف کرد. ما در حال حاضر برخی از عصاره ها از درس دادن :

برای سال های بسیاری ، [هدف اصلی من] بود برای حل مشکل توزیع انرژی در طیف نرمال پرتوی گرما. پس از گوستاو روبرت کیرشهوف نشان داده است که دولت از تابش گرما می گیرد که در حفره محصور شده توسط هر ساطع و جذب مواد در دمای یکنواخت کاملا از ماهیت مادی ، یک تابع مستقل جهانی است که تنها وابسته به درجه حرارت نشان داده بود و بود طول موج ، اما نه به هیچ وجه در خواص مواد. کشف این تابع قابل توجه بینش عمیق تر وعده داده شده به ارتباط میان انرژی و حرارت است که ، در واقع ، مشکل اصلی در ترمودینامیک و غیره در تمام فیزیک مولکولی. ...

در آن زمان من برگزار شد چه خواهد بود امروز در نظر گرفته naively جذاب و دلپذیر انتظارات ، که در قوانین الکترودینامیک کلاسیک را ، اگر در روش به اندازه کافی کلی اجتناب از فرضیه ویژه با نزدیک شدن ، به ما اجازه میدهد ترین قسمت قابل توجهی از روند انتظار می رود که ما به درک ، و بنابراین برای دستیابی به هدف مورد نظر. ...

[تعدادی از رویکردهای مختلف] بیشتر و بیشتر نشان داد که به وضوح اتصال عنصر مهم و یا ترم ، ضروری به طور کامل درک بر اساس این مشکل ، مجبور به گم شده باشد. ...

من شلوغ بود... من از روز [تابش تاسیس یک فرمول جدید] ، با وظیفه یافتن یک تعبیر فیزیکی واقعی از فرمولی ، و این مشکل من به رهبری به طور خودکار در نظر گرفتن ارتباط بین آنتروپی و احتمالات ، که ، بولتزمان 'ثانیه قطار از ایده ؛ سرانجام پس از چند هفته از سخت ترین کار زندگی من ، نور وارد تاریکی ، چشم انداز جدید و باور نکردنی تا قبل از من باز کرد. ...

از آنجا که [ثابت در قانون تشعشع] نمایانگر محصول از انرژی و زمان... من آن را به عنوان ابتدایی عمل کوانتومی توصیف کرد. ... تا زمانی که آن را به عنوان بی نهایت کوچک نگاه بود... همه چیز خوب بود ، اما در حالت کلی ، با این حال ، شکاف گسترده ای را باز و یا در جایی دیگر ، که قابل توجه تر شد ضعیف تر و سریعتر ارتعاشات نظر گرفته شد. آن است که تلاش همه به پل شکاف foundered به زودی سمت چپ کمی شک. در هر دو صورت عمل کوانتومی کمیت داستانی بود ، پس از کسر تمام قانون تابش بود اساسا توهم نمایندگی فقط بازی در فرمول خالی از بی اهمیت ، یا اشتقاق قانون تابش بود در مفهوم فیزیکی مبتنی بر صدا. در این حالت کوانتومی عمل باید یک نقش بنیادی در فیزیک ، بازی و چیزی در اینجا کاملا جدید بود ، نشنیده از قبل ، که به نظر می رسید به ما نیاز به تفکر فیزیکی ما همه ، ساخته شده است که این ، از زمان شد اساسا تجدید نظر ایجاد حساب بینهایت کوچک توسط لایبنیتس و نیوتون ، در پذیرش ، تداوم همه اتصالات سبب شونده. تصمیم گرفتند آزمایش دوم جایگزین آن شده است.

در ابتدا نظریه مقاومت در برابر دیدار کرد ، اما به دلیل کار موفق نیلز بور در سال 1913 در محاسبه موقعیت از خطوط طیفی با استفاده از تئوری ، آن را به طور کلی پذیرفته شد. پلانک خود را در تئوری توضیح می دهد که چگونه با وجود داشتن اختراع کوانتومی او آن را متوجه نمی شوید خود را در ابتدا :

من سعی کردم به سرعت به جوش کوانتومی ابتدایی اقدام به نوعی در چارچوب نظریه کلاسیک است. اما در مقابل تمام تلاش این چنین خود را نشان داد تا ثابت شود سنگ دل... تلاش بیهوده من برای قرار دادن کوانتوم ابتدائی کنش در تئوری کلاسیک ادامه داد برای یک سال و تعدادی از آنها هزینه در بر دارد مقدار زیادی از تلاش.

پلانک که در 42 سالگی او ساخته شده خود را اعلام کوانتومی تاریخی ، در زمان تنها بخشی جزئی در توسعه تئوری کوانتوم بود. این امر با تئوری های quanta نور به انیشتین باقی مانده بود ، پوانکره که اثبات ریاضی که quanta نتیجه لازم را از قانون تابش پلانک ، نیلز بور با نظریه خود را از اتم ، پل دیراک و دیگران شد. متاسفانه زندگی اش را با تراژدی در سال های پس از آغاز قابل توجه خود را از مطالعه از مکانیک کوانتومی پر شد. همسرش ماری درگذشت 17 اکتبر 1909. آنها دارای چهار فرزند دو پسر اروین و کارل و دختران دوقلو Margarete و اما. دو سال بعد از مرگ اولین همسرش ، دوباره ازدواج کرده پلانک ، به Marga فون Hösslin ماری دختر از همسر اول خود ، 14 مارس 1911. آنها دارای یک فرزند ، پسر هرمان. کارل ، جوان تر از پسران پلانک از ازدواج اول خود ، در سال 1916 در طول جنگ جهانی اول هر دو دختر خود را کشته بود درگذشت در هنگام زایمان ، Margarete اما در سال 1917 و در سال 1919. او پسر اروین بهترین دوست و مشاور او شد ، اما ما به عنوان زیر مربوط اروین جان در شرایط وحشتناک حتی بیشتر.

پلانک همیشه در وظایف اداری انجام گرفت ، علاوه بر فعالیتهای پژوهشی خود ، از قبیل دبیر ریاضی و علوم طبیعی بخش از فرهنگستان علوم پروس ، تنها او را از یدلایمخیرات 1912 تا 1943 برگزار شد. او در سال 1894 به فرهنگستان انتخاب شده است. پلانک زیادی را با جامعه آلمان فیزیکی درگیر شد ، در حال خزانه دار و عضو کمیته. او رئیس انجمن 1905 - 1908 شد و سپس دوباره 1915 - 1916. پلانک نیز مفتخر به انتخاب شدن توسط عضو افتخاری در سال 1927. دو سال بعد جایزه ، مدال ماکس پلانک ، تأسیس شد و پلانک خود را دریافت کننده اول شد. او در کمیته ای از قیصر ویلهلم Gesellschaft ، صفحه اصلی سازمان پژوهش و آلمانی ، از یدلایمخیرات 1916 بود و رئيس جمهور از جامعه از یدلایمخیرات 1930 تا 1937 (از آن ماکس پلانک تغییر نام داد). این زمان که گل سرخ نازی ها به قدرت شد ، و او بهترین سعی خود را برای جلوگیری از مسایل سیاسی را بیش از آنهایی علمی است. او می تواند ساماندهی جامعه توسط نازی ها جلوگیری نیست و خودداری از قبول ریاست جمهوری از جامعه reorganised.

او در آلمان در طول جنگ جهانی دوم را از طریق آنچه باید بار است از عمیق ترین دشواری باقی مانده است. در سال 1942 او توضیح داد که چرا او هنوز در برلین این بود :

من در اینجا در برلین در دانشگاه شده است از سال 1889... بنابراین من کاملا اتوماتیک قدیمی. اما واقعا نمی Berliners واقعی قدیمی وجود دارد ، افرادی که در اینجا متولد شده اند ؛ علمی کلمه در همه حرکت در سراسر غالبا. مردم را از یک دانشگاه را به یک بعدی بروید ، اما در آن حس من در واقع بسیار نشسته. اما من یک بار در برلین آمده بود ، در آسان نیست حرکت ؛ برای در نهایت ، این مرکز تمام فعالیت فکری در سراسر آلمان است.

با این حال ، که در برلین به سوی پایان جنگ جهانی دوم بود ، بسیار خطرناک است. او به Rogätz نقل مکان کرد ، در نزدیکی ماگدبورگ ، در سال 1943. خانه اش در حومه Grunewald در برلین توسط آتش پس از حمله هوایی در یدلایمخیرات 1944 فوریه ویران شد. Loosing خانه اش اموال و بد شد ، اما او را غیر قابل تعویض loosing نوت بوک علمی تراژدی برای او و برای علم بود. و از همه بدتر بود که دنبال کنید. او پسر اروین از بودن در طرح درگیر بود که مظنون به ترور هیتلر در یدلایمخیرات 1944 ژوئیه 20 بود و توسط گشتاپو اوایل سال 1945 ، اعدام شده اند. در Heilbron توصیف تاثیر جنگ در پلانک و خانواده اش :

او به یاد داشته باشید ، حتی در پیری خود ، از دید نیروهای پروس و اتریش راه پیما به شهر مادری اش هنگامی که او شش ساله بود. در طول زندگی اش ، جنگ می شود او را غم و اندوه عمیق و شخصی. او فرزند ارشد پسر او در طول جنگ جهانی اول در جنگ جهانی دوم از دست داده ، خانه اش در برلین پایین در حمله هوایی سوزانده شد. در سال 1945 به فرزند دیگر او که به جرم همدستی در توطئه برای کشتن هیتلر اعلام کرد اعدام شد.

پلانک 87 ساله در پایان جنگ جهانی دوم بود و او از متحدان به Göttingen گرفته شده است. قابل ملاحظه ای با توجه به سن او ، او قادر به قرار تلاش در بازسازی آلمان و علم او دوباره رئيس جمهور از قیصر ویلهلم Gesellschaft در سال 1945-1946 شد. برای بار دوم به او علم آلمانی را از طریق یک دوره دشواری استثنایی دفاع کرد.


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland