ریاضیدانان

خط بار عکس پول تمبر طرح جستجو

Tibor Radó

تاریخ تولد:

محل تولد:

تاریخ مرگ:

محل مرگ:

2 June 1895

Budapest, Hungary

12 Dec 1965

New Smyrna Beach, Florida, USA

ارائه
توجه -- ترجمه خودکار از نسخه انگلیسی

Tibor Radó 'ثانیه پدر و مادر الکساندر Radó و Gizella Knappe شد. او به مدرسه در بوداپست ، سپس در سال 1913 وارد موسسه پلی تکنیک در بوداپست جایی که او مورد مطالعه قرار مهندسی راه و ساختمان. او نه چندان دور پیشرفت را به دوره خود را زمانی که جنگ جهانی اول را شکست.

در یدلایمخیرات 1914 ژوئیه 28 حمله صربستان و اتریش و روسیه شروع به بسیج علیه اتریش مجارستان. دو روز بعد ، روسیه mobilised در مقابل آلمان که به نوبه خود در جنگ علیه روسیه در 1 اوت اعلام شده و سپس دو روز بعد در برابر فرانسه است. اتریش مجارستان در جنگ علیه روسیه اعلام کرد یدلایمخیرات اوت 5. بسیاری از اعلامیه ها در ادامه جنگ قرار دارند. ارتش اتریش مجارستانی incompetently منجر شد و خسارات زیادی در آن نه ماه اول جنگ با بیش از دو میلیون سرباز کشته شدن رنج می برد. بد با مبارزه در سه جبهه ، روسیه ، رومانی و ایتالیا ، اتریش مجارستانی نامعقول سربازان وظیفه ارتش جدید در سال 1915 استخدام. Radó در این مرحله داوطلب خدمت سربازی به عنوان ستوان در ارتش اتریش مجارستان شد و به جبهه روسیه فرستاده شد.

بازگشت روس ها رانده شده و در سال 1915 بود اما در سال 1916 ، توسط Brusilov عمومی به رهبری ، آنها بیش از پیروزی های ارتش اتریش مجارستانی به دست اورد. در حدود 600000 نفر در ارتش اتریش مجارستان و یا کشته شدند و اسیر در حمله یدلایمخیرات 1916 روسیه و یکی از آن Radó زندانی توسط روس ها گرفته شد. او به اردوگاه زندان در سیبری در نزدیکی Tobolsk فرستاده شده است را در آنجا گذراند ، بسیاری از زیر چهار سال است. البته انقلاب در روسیه در سال 1917 تغییر ماهیت کشور و ارتباط آن با متفقین برای ایجاد آن بنویسید انصراف از جنگ با سایر کشورهای اروپایی. هنگامی که جنگ جهانی اول در اواخر 1918 روسیه به پایان رسید در میان درگیری های خشونت آمیز داخلی.

در نزدیکی اردوگاه Tobolsk Radó یک شخص زندانی ادوارد حلی ملاقات کرده بود. پس از ضربه ، حلی به حال توسط روس ها در اواخر سال 1915 دستگیر شده و پس از گذراندن مدتی در بیمارستان توسط Radó سپس در همان زندان اردوگاه بود. با این حال بر خلاف Radó ، که به حال فقط فقط تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کرده ، در حال حاضر حلی بود که ریاضی دان تحقیقات قابل توجهی در پیشرفت کار او در آنالیز تابعی ساخته شده بود ، اثبات هان -- قضیه Banach در سال 1912. در قرارگاه زندان به عنوان معلم ریاضیات حلی اقدام به Radó که او نیز قادر بود به خواندن کتاب در زمینه ریاضیات.

سیبری محل دشوار می شود در سال 1919 بود. این دژ محکم سفید نیروهای روسی وجود دارد که جمع آوری کرده بود. همچنین وجود ارتش چک متشکل از حدود 50000 زندانی فرار کرد که روس ها عضو شده در سفید. ژاپنی دیدم احتمال گسترش و فرود یک نیروی بزرگ در سیبری ، در حالی که نیروهای آمریکایی نیز فرود آمدند وجود دارد. هیچ کدام از این بود اثر قابل توجهی در انقلاب روسیه اما این معنی است که Radó زندانی در میان درگیری تلخ باقی ماند. در پایان جنگ ، کشور خود را از مجارستان به شدت بودن ، در طرف بازنده در این جنگ جهانی اول اعلام استقلال خود را از اتریش ، اما متفقین به شدت کاهش می یابد اندازه آن با رومانی گرفتن بسیاری از زمین های سابق آن و 750000 Magyars نشد رنج خود را در چکوسلواکی. سرانجام در سردرگمی بود که انجام گرفته در سیبری Radó توانست از اردوگاه فرار از زندان ، اما از بازگشت به کشور خود را بسیار کاهش می یابد او را وادار به سفری به قابل توجه ترین.

فرار از زندان اردوگاه در نزدیکی Tobolsk ، Radó ساخته شده راه خود را از شمال به مناطق قطب شمال از روسیه است. Eskimos befriended او وجود دارد و مهمان نوازی او را به عنوان پیشنهاد او ساخته شده به آرامی راه خود را در جهت مغرب. بعد از یک سفر هزار مایلی Radó بسیاری از مجارستان در سال 1920 رسیده است. ساعت یک و پنج سال بود از او شده بود به عنوان تحصیل دانشجو در بوداپست ، اما در حال حاضر او به مطالعات خود بازگشت ، این بار در دانشگاه Szeged. حلی او را مجذوب از ریاضیات تا سطح پژوهش در حال حاضر از آن بود به جای ریاضیات مهندسی راه و ساختمان است که او مورد مطالعه نشان داده است.

در دانشگاه Szeged از معلمان خود را آلفرد هار و Frigyes Riesz و با علاقه به تجزیه و تحلیل آینده از تماسهای خود را با حلی شامل ، او تحقیق تحت Riesz 'ثانیه نظارت بر عهده گرفت. اولین مقاله او در مورد ریشه های معادلات جبری در سال 1921 منتشر شد و در سال بعد او اولین مقاله خود را در تعیین conformal منتشر شده است. وی پایان نامه خود را نوشت و در سال 1922 درجه دکتری خود را در سال بعد اهدا شد ، باقی مانده در Szeged به عنوان دستیار و Privatdozent. انتشارات آمدند ضخیم و سریع ، او سه مقاله در سال 1923 منتشر شده است ، پنج مقاله دیگری در سال 1924 ، در سال 1925 چهار و پنج در سال 1926. این به این معناست که او در حدود 20 مقاله در مدت پنج سال از شروع رسمی خود را ریاضی آموزش و پرورش است ، که یک دستاورد بسیار قابل توجه نوشته شده است. بدون نشانه بود که که این بیرون ریز از کاهش ریاضیات بود به صورت او ادامه داد : برای تولید مقالات در ارزش گذاری بیش از همان چند سال آینده وجود دارد.

اجازه دهید ما به ویژه کاغذ از این دوره اشاره ، یعنی دربارهی Begriff der Riemannschen Fläche که در سال 1925 منتشر Radó. آن را می دهد شرایط لازم و کافی برای triangulability از topological سطوح و در اثبات نتایج این کار او بر روی یک مشکل که توسط برخی از معروف ترین ریاضیدانان ریمان ، پوانکره و Weyl مورد مطالعه قرار شده بود به پایان رسید. همچنین در این دوره Radó ازدواج ایدا Barabás د Albis در 30 سپتامبر 1924. آنها صاحب دو فرزند ، جودیت ویولا Radó و تئودور الکساندر Radó.

بنیاد راکفلر کمک هزینه تحصیلی اعطا Radó او را قادر می سازد به کار یدلایمخیرات 1928 در آلمان به صرف ؛ بخشی از سال است با Carathéodory در مونیخ و بخشی با Koebe و Lichtenstein در لایپزیگ به سر برد. سال بعد دیدم Radó دنیا را از ایالات متحده که در آن او را به عنوان سخنران مدعو در دانشگاه هاروارد و دانشگاه رایس بود. سپس در سال 1930 او در کلمبوس به دانشکده دانشگاه ایالتی اوهایو منصوب شد جایی که او تاسیس برنامه ریاضیات فوق لیسانس است. او در هیات در دانشگاه ایالت اوهایو از این زمان باقی مانده تا بازنشستگی اش در سال 1964.

در سال 1930 منتشر Radó که برای آنها کار کرده است که معروف ترین ، یعنی راه حل خود را به مساله فلات. اجازه بدهید کمی به ما توضیح دهند چه مشکل است. فلات فیزیکدان که با تجربه dipping قاب سیم نازک در محلول صابون و صابون بررسی فیلم که بعد از آن روی بود سیم کشیده شده است. از آنجا که این فیلم بسیار صابون نور ، گرانش می تواند نادیده گرفته میشوند و فیلم صابون فرم ها چه نامیده می شود سطح حداقل است که حداقل سطح منطقه. هر گونه تغییر شکل از سطح ، مانند ممکن است توسط دمیدن در این فیلم تولید می شود ، افزایش مساحت سطح. در حقیقت فلات تنها به بررسی فیلمهای صابون تجربی است ، اما او نیز فرموله فلات مشکل ریاضی. ثانیه ریاضی و فیزیکی فلات 'آزمایش برای تمام پیشنهاد کرد که هر کانتور bounding همیشه وجود دارد کمترین سطح محدود که توسط کانتور.

مشکل برخورد با کلی bounding کانتور ثابت کرد بسیار دشوار است. اگر کانتور bounding شد مستوی مشکل به راحتی حل شد ، اما حد فاصل bounding ممکن است یک منحنی پیچیده ، حتی در حال منگوله دار. پیشرفت های اولیه در مشکل با اثبات وجود سطح حداقل برای برخی از contours کمتر پیچیده ای ساخته شده است. شوارتس ساخته شده سهم مهم در سال 1865 به عنوان ریمان در حدود همان زمان بود. بعد به کمک وایرشتراس و Darboux اما حتی زمانی که او سهم خود را در سال 1914 ساخته شد Darboux نوشت : در مورد پیچیدگی های حالت کلی :

تا کنون ریاضی تجزیه و تحلیل نشده است قادر به روبرو شدن با هر روش عمومی که می تواند به ما اجازه مطالعه این سوال به زیبایی آغاز خواهد شد.

Garnier دستیابی به موفقیت بزرگ در سال 1928 ساخته شده پس به زودی پس از راه حل های مستقل به طور کلی مشکل شده توسط داگلاس و توسط Radó. روش های آنان بسیار متفاوت بود ، Radó بودن از طریق تعیین conformal. او با استفاده از تعیین conformal از polyhedra ، اعمال قضیه حد به approximations خاصی برای به دست آوردن سطح حداقل مورد نیاز است. او در 1930 در راه حل مشکل منطقه ظاهر شد و دست کم مشکل از فلات منتشر شده در Mathematische Zeitschrift او مقالات بیشتر در فلات مشکل در سال 1930 منتشر شده است ، یعنی برخی از سخنان در تاریخ مشکل از فلات و فلات مشکل است. او در سال 1933 منتشر شده با عظمت او متن بر روی این مسائل از فلات (تجدید چاپ در سال 1951 و مجددا در سال 1971) و رساله درباره یک موضوع مهم دیگر توابع Subharmonic ظاهر شد در سال 1937. ما سخن گفتن است که راه حلی برای مشکل فلات توسط هر دو داگلاس و توسط Radó آیا امکان حذف نمیکند که سطح حداقل شامل یک تکینگی بگذارید. در واقع آن را شامل تکینگی و هرگز این کار را برای اولین بار توسط Osserman در سال 1970 نشان داده شد.

Radó یدلایمخیرات 1942 به عنوان استاد مدعو در دانشگاه شیکاگو به سر برد. البته این زمانی که بسیاری از ریاضی دانان در جنگ درگیر بودند مربوط به پژوهش شد اما او به این مرحله ، درگیر نشده بود. در اواخر جنگ ، با این حال ، او کار را برای دولت ایالات متحده به عنوان مشاور علوم به نیروهای مسلح بود. در این ظرفیت او به آلمان در پایان جنگ رفت و برای جلب دانشمندان آلمانی است که ایالات متحده می خواستند برای پیشبرد برنامه هسته ای آن است. آن را در سال 1945 بود ، سال که از پایان جنگ ، که Radó به آمریکا انجمن ریاضی ردهها سخنران دعوت شده بود. او به مجموعه ای از گفتگوهای خود را در سهم مهمی را در سطح منطقه. سخنرانی های او در این زمان تشکیل داد بر اساس متن اصلی او به خاطر طول و مساحت است که توسط انجمن ریاضی آمریکا در سال 1948 منتشر شد. کتاب :

... می دهد شرح منظم و دقیق از بسیاری از مشارکتهای شما با تئوری منطقه Lebesgue که توسط CB Morrey ، Ŧ Radó و دانش آموزان Radó 'sساخته شده است.

پایان جنگ نیز مشخص شده زمانی که در زمان Radó در نقش به عنوان رئیس گروه ریاضی از دانشگاه ایالتی اوهایو ، و موقعیت او 1946 - 1948 برگزار شد. وی در کنگره بین المللی ریاضیدانان در سال 1950 در کمبریج ، ماساچوست صحبت می کنند و او را انتخاب تم شبیه به او ریاضیات آمریکا انجمن ردهها سخنرانی دعوت شده بود ، به سخنرانی در مورد درخواست از تئوری منطقه را در تجزیه و تحلیل.

در سال 1949 Radó و Reichelderfer اعلام کرد در مقاله خود در ñ - مفاهیم بعدی از تنوع محدود ، تداوم مطلق و کلی Jacobian قصد خود را به :

... توسعه نظریه تنوع محدود ، مطلق ، تداوم ، و Jacobians کلی است که باید در محدوده ی سودمند و قابل مقایسه با کلاسیک می شود یک نظریه بعدی.

تئوری به طور کامل آنها را در رساله درباره یک موضوع مهم توضیح داده شد تحولات مستمر در تجزیه و تحلیل : با مقدمه ای بر توپولوژی جبری منتشر شده در سال 1955.

انجمن ریاضی امریکا دعوت به عمل Radó برای دادن اولین Earle ریموند Hedrick سخنرانی در نشست خود را در تابستان سال 1952. در سال بعد از او به عنوان معاون رئيس جمهور انتخاب شده بود از انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم. در اطراف این زمان او در تئوری ریاضی سطوح Rigid سخنرانی : استفاده از مدرن تحلیل در یک کنفرانس در دانشگاه کارولینای شمالی با حمایت مالی بنیاد ملی علوم آمریکا. در میان تعداد زیادی از مشارکتهای شما با زندگی ریاضی ایالات متحده آمریکا ، وی به عنوان سردبیر مجله آمریکایی ریاضی خدمت کرده است.

در آخرین دهه از عمر خود را ، منافع 'sRadó تبدیل به یک منطقه جدید زمانی که او در بر داشت شیفتگی در ریاضیات در پشت ایده های تازه در حال توسعه در علوم کامپیوتر. او در منطق و علم کامپیوتر نظری کار می کرد ، به خصوص ماشین های تورینگ ، انتشارات در غیر توابع محاسبه پذیر در سال 1962 و مطالعات رایانه از مشکلات ماشین تورینگ در سال 1965.

در واقع این نشریه پس از نهایی ظاهر شد در سال 1964 بازنشسته شد. متاسفانه آن دوران بازنشستگی برای کوتاه بود ، پس از یک بیماری طولانی مدت ، او در سال جدید Smyrna ساحل مرگ در ایالت فلوریدا در سال بعد. Bellview یادبود او در پارک ، ساحل Daytona ، فلوریدا به خاک سپرده شد.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland