ریاضیدانان

خط بار عکس پول تمبر طرح جستجو

John Griggs Thompson

تاریخ تولد:

محل تولد:

تاریخ مرگ:

محل مرگ:

13 Oct 1932

Ottawa, Kansas, USA

ارائه
توجه -- ترجمه خودکار از نسخه انگلیسی

جان تامسون مورد مطالعه در دانشگاه ییل ، از دریافت لیسانس خود را در سال 1955. او به دانشگاه شیکاگو رفت و به انجام تحقیق و دکترای خود را در سال 1959 به پایان رسید. پایان نامه دکترای او با عنوان اثبات این که گروه محدود با ثابت نقطه Automorphism آزاد است ، نخست سفارش Nilpotent توسط مک لین تحت نظارت بود. در واقع پایان نامه دکترای خود را حل یکی از conjectures از Frobenius که برای حدود 60 سال به حال حل نشده باقی مانده است. پایان نامه تامپسون است ، تا از عنوان آن روشن شده است ، ثابت Frobenius 'ثانیه حدس است که یک گروه محدود با automorphism که هیچ عنصر ثابت گروه نیست لزوما nilpotent.

راه حل از Frobenius 'ثانیه حدس به سادگی توسط روش های موجود را تحت فشار بیشتری نسبت به دیگران انجام نداده بودند انجام شد ؛ و نه به آن به معرفی بسیاری از ایده های اصلی که بسیار شد تا منجر به پیشرفت های بسیاری در تئوری گروه بدست آمد.

تامپسون دستیار در دانشگاه هاروارد در سال 1961-62 ، آنگاه بود که در سال 1962 ، او استاد دانشگاه شیکاگو منصوب شد. تامپسون در سال 1968 پذیرفته شده کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه کالج ، کمبریج در انگلستان است. او از خواب بیدار شدن بال استاد ریاضی محض در سال 1970 در کمبریج منصوب شد.

این اتفاقی است که در آن زمان با شروع از پایان نامه 'sتامپسون ، تئوری گروه را به برجسته leapt است به عنوان موضوع ریاضی بود که بیشترین توجه و جلب بود که تحت توسعه سریع ترین. دلیل این بود که ناگهان شروع به پیشرفت در یکی از مسائل اصلی نظریه گروه محدود ساخته شود ، یعنی رده بندی گروه های متناهی ساده است.

هر گروه محدود می تواند به عنوان بازدید از یک مجموعه متناهی از گروه متناهی ساده ساخته شده است. گروه متناهی ساده بنابراین بلوک های ساختمانی از کدام گروه هستند محدود ساخته شده است. طبقه بندی گروه های محدود در نتیجه به دو مشکل ، یعنی رده بندی گروه های محدود و ساده از مشکل راه حل فرمت را کاهش می دهد ، که مشکل از نحوه به جا بلوک های ساختمان با یکدیگر است.

کمک های اولیه توسط Galois ، اردن و امیل Mathieu ساخته شد. کلود Chevalley نشان داد و در سال 1955 که از گروه های دروغ را محدود آنالوگ است که از گروه متناهی ساده است. سوزوکی در سال 1960 م کشف خانواده جدید نامحدود از گروه متناهی ساده است. این شده توسط او را مستقل از Chevalley 'ثانیه اما نظریه را داده از آن که آنها در واقع از گروه های Chevalley پیچ خورده بود متوجه شده بود کشف شد. automorphims از دست رفته شده بود ، در اصل کار خارج از Chevalley 'نظریه ثانیه به همین دلیل است که سوزوکی از گروه تنها کشف شد بعد از چند وقت.

تامپسون ، کار با والتر Feit ، در سال 1963 ثابت کرد که همه nonabelian محدود از گروه های ساده بودند حتی سفارش دهید. آنها با انتشار این نتیجه را در محلولی از گروه های برابری سفارش 250 صفحه کاغذ ظاهر شد که در مجله اقیانوسیه ریاضی 13 (1963) ، 775-1029. با وجود اهمیت مقاله مجلات مختلف به آن کاهش یافته است زیرا طول آن منتشر می شود. کاغذ متشکل از یک بخش کامل از 13 جلد از مجله اقیانوس آرام. این نتیجه خراش دار جهان از ریاضیات و هم منجر به ریاضیدانان معتقدند که یک طبقه بندی از گروه متناهی ساده ممکن است اثبات ممکن است. هر دو تامپسون و Feit فرانک نلسون کول برنده جایزه در سال 1965 دریافت کرد که جایزه سیزدهم برای این مقاله مشترک خود را به آنها ساخته شده است.

یک گام مهم اولیه توسط تامسون نسبت به طبقه بندی از طبقه بندی ساده از گروه های محدود خود را از آن گروه محدود ساده که در آن هر زیرگروه محلول است normaliser محلول بود.

تامپسون مدال فیلدز برای کار خود را در کنگره بین المللی ریاضیدانان در سال خوبی را در سال 1970 اهدا شد. Brauer ، سخن گفتن از کار تامپسون را در کنگره اول 'مقاله منظور فرد' سخن گفت :

اولین مقاله من به ذکر است که مقاله مشترک توسط والتر Feit و جان تامپسون و ، البته ، بخشی Feit در آن نباید نادیده گرفته. در اینجا ، نویسنده ثابت حدس مشهور ، به اثر است که همه غیر چرخهای محدود از گروه های ساده و حتی سفارش دهید. من مطمئن هستم که با چه کسی اولین بار برای رصد این بود. پنجاه سال پیش [1920] این بود در حال حاضر به عنوان یک حدس بسیار قدیمی خوانده می شود. در حالی که آن را معمولا در دوره های ذکر شده روی جبر بود ، این کار فقط عادلانه به کسی می گویند که هرگز چیزی در مورد آن ، زیرا هیچ کس به حال هیچ فکر چگونه خود را آغاز نمود. این بود حتی روشن است که مشکل تمام احساس ساخته شده است. نقش اول 2 فقط کمی تصادف بود ؛ انجام 2 بازی به طور کامل نقش استثنایی ، در آنجا بودند و یا خواص دیگر مقسوم علیههای ان گروه از مرتبه اول است که با مته سوراخ کردن حداقل شباهت به برخی از آنها از 2؟ تنها پس از Feit کاغذ تامپسون بود که یکی می تواند اطمینان حاصل کنید که کل یک سوال معقول بود.

Brauer رفت تا صحبت از کار بعدی تامپسون است :

تامپسون کار را که در حال حاضر توسط این مدال مفتخر شده است زمینه های عاقبت به این مقاله نخست است. او در آن تعیین حداقل ساده از گروه های متناهی ، این است که می گویند ، از گروه های زیر گروه ها ساده و مناسب که قابل حل هستند. در واقع ، مشکل کلی تر است حل کرده است. کافی است آن را به فرض کنیم که تنها برخی از زیر گروه ، زیر گروه به اصطلاح محلی ، قابل حل هستند. اینها normalizers از زیر گروه ها از قدرت اول سفارش... این نتایج به دست آمده نتایج قابل توجهی دست اول در مورد گروه های ساده است. تعداد corollaries مهم نشان می دهد که یکی از در حال حاضر قادر به پاسخ سوالات مطرح شده در گروه های محدود که به طور کامل از دسترس خارج شدند قبل از. من یک اشاره : یک گروه محدود قابل حل است اگر و تنها اگر هر دو زیرگروه تولید شده توسط عناصر قابل حل است.

nonabelian از گروه های ساده محدود به تعداد کمی از سری بی و 26 از گروه های پراکنده پاییز. در طول 1970s تامسون کمک به درک درستی از این گروه ها. Brauer ، در یک نظر شخصی در پایان این پیش بینی :

می رسد در یک نقطه در زندگی که در آن یکی چه یکی از شگفتی های زندگی هنوز هم انتظار دارد ، چه یکی هنوز هم برای دیدن اتفاق می افتد می خواهم. این امر در ریاضیات بیش از حد. من از گذشتن از نقطه من ذکر شده است. من دوست دارم می گویند که من می خواهم از راه حل مشکل گروه های محدود و ساده برای دیدن بخشی انتظار دارم به کار تامپسون در آن بازی کند. کاملا به طور کلی من می خواهم ببینم تا چه ارتفاع بیشتر کار آینده تامپسون او را خواهد کرد.

منافع جان تامسون پس از یدلایمخیرات 1970 گسترده تر شد و بیش از 1970s او همچنین کمکهای زیادی به نظریه نمیباشد. کار برنامه نویسی او در نظریه غیر روحانی بود که شالوده ای برای حل مشکل دراز مدت ، یعنی این واقعیت است که هیچ هواپیمای متناهی از دستور 10 وجود دارد.

در طول 1980s تامپسون بسیاری از کار بود ، بر روی این مسائل که از گروه های محدود می تواند به عنوان گروه های Galois اتفاق می افتد. کار در این زمینه توسط هیلبرت با اثبات خود قضیه irreducibility آغاز شده بود ، و نویسندگان کشور که :

تامپسون کار را به خوبی ممکن است پیش از مهم ترین هیلبرت 'ثانیه زمان وجود داشته باشد.

تامپسون در سال 1989 یکی از سخنرانان اصلی در پنج گروه در سنت اندروز نشست. او به یک سری سخنرانی در در گروه Galois در آن جلسه. تصویری از تامسون در اینجا نشان داده شده است در سنت اندروز در طول کنفرانس گرفته شده است.

تامسون دارای جوایز زیادی را برای سهم برجسته او در ریاضیات دریافت کرد. علاوه بر جایزه از کول آمریکا انجمن ریاضی و مدال فیلدز در سال 1970 بالا توضیح داده شد ، او جایزه ارشد Berwick از لندن ، انجمن ریاضی در سال 1982 اهدا شد ، مدال سیلوستر از انجمن سلطنتی در سال 1985 دریافت کرد و او جایزه ولف و در سال 1992 جایزه پوانکره. او به آکادمی ملی علوم در ایالات متحده در سال 1971 و انجمن سلطنتی لندن در سال 1979 انتخاب شد. او مدال ملی علم در سال 2000 اهدا شد.

در میان درجات افتخاری است که او دریافت کرده است آنهایی هستند از دانشگاه ییل (1980) ، دانشگاه شیکاگو (1985) و دانشگاه آکسفورد (1987).

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland