Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Niels Henrik David Bohr

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

7 Oct 1885

Copenhagen, Denmark

18 Nov 1962

Copenhagen, Denmark

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Niels Bohr ile babası Hıristiyan Bohr ve annesi Ellen Adler idi var. Christian Bohr Kopenhag Üniversitesi 1880 yılında gelen ve fizyoloji alanında doktora verilmiştir 1881 yılında o üniversitede bir privatdozents oldu. Geç o Ellen olan David Adler, Danca siyasi ve ticari hayatında yüksek bir başarı ile Yahudi bir politikacının kızı evlendi aynı yıl. Hıristiyan ve Ellen üç çocuğu vardı. En büyük Jenny 1883 yılında David Adler Christiansborg Kalesi karşısında olan ait olduğu konak doğdu nerede Danimarka Parlamentosu oturdu. Ellen annesi bu evde yaşamak kocası David Adler sonra devam ettiği 1878 yılında öldü ve Ellen annesinin evine geri gitmiş onu çocuk sahibi olmak. Iki yıl sonra Niels aynı görkemli evinde annesinin 25. doğum gününde doğdu, Ellen tekrar annesinin evine her çocuğun doğum için geri sahip. Ailesinin ünlü bir matematikçi haline geldi üçüncü çocuk, Harald olan Niels Bohr daha genç iki yıl oldu.

Niels zaman sadece birkaç ay yaşlı babası Hıristiyan bir mesaj doldurmak için öğretim görevlisi olarak Peter Panum, Kopenhag Üniversitesi de fizyoloji profesörü ve bir kısa ölüm boş süre sonra ailesi sol atandı taşındı Kopenhag Panum's profesörlük ev.

Kennedy yazıyor:

Niels, Harald, ve ablası, Jenny, bir kültür ve uyarıcı evinde büyüdü. Fikir ve tartışma bir dünya için, çelişkili görüşlerin akılcı ve iyi maruz kalmışlardı ilk günlerinden itibaren-temperedly muayene ve hepsi olan derin bilgi ve anlayış aramak için bir saygı geliştirdi.

Ekim ayında 1.891 Niels Grammelholms okula girdi. Blair, kardeşi Harald yaptı, onun tam bir ortaöğretim için 1903 yılında yaptığı Studenterexamen alarak bu okula. O, okulda daha parlak olması, genellikle üçüncü veya dördüncü yaklaşık 20 öğrenci bir sınıfta gelmeden yaptı. Eğer gerçekten de mükemmel bir konu bu, belki de şaşırtıcı, beden eğitimi idi. O mükemmel bir futbolcu ama iyi kardeşi Harald olan gümüş madalya Danimarka için futbol oynamak kazandı gibi değildi. Niels okul süre ama sonunda yaşamı boyunca en iyi arkadaşı kardeşi Harald olarak bazı iyi arkadaşlar edindim.

Okul Niels matematik ve fizik konusunda uzmanlaşmış geçirdiği son iki yıl içinde. Kuşkusuz bazı kanıtlar ki en kısa sürede o oldu gerektiğini matematik öğretmeni konunun iyi bir kavrayışa olarak yoktu ki biraz onun olağanüstü öğrencisi Bohr korkuyor oldu gerçekleşeceği. Fizikte çok Bohr öncesinde sınıf onları hata bulma metinler okudu. Bu matematik ve fizik onun çalışmalarında ona ilham okulu öğretmenleri, daha babası oldu. O 1922 yılında yazdı:

Ben hala okul olarak fizik çalışmaya ilgim, büyük ölçüde babamın etkisi nedeniyle uyandım.

Bohr Kopenhag Üniversitesi de 1903 yılında girdiğiniz de okudu. Onun ana konusu olarak fizik okudu ancak matematik, astronomi ve ikincil konular olarak kimya aldı. O Hıristiyan Christiansen ve felsefesi ile Harald Hoffding tarafından fizik öğretildi. O yıllar için babası ile de yakın arkadaş olduğunu beri düzenli bir tartışma grubunda bir parçası, hem kardeşlerim ve Harald Niels Bohr ile en kısa sürede yeterince yaşlı olarak katkıda bulunma katılacağı tanıştığı her ikisi de biliyordu. Bohr Thorvald Thiele tarafından üniversitede matematik öğretildi.

Çünkü hiçbir fizik laboratuvarı olarak Üniversitede Bohr fizik deneyleri yürütmek couldn't. Ancak babasının ilk kağıt o laboratuvar yılında gerçekleştirilen fizik deneysel çalışmaları anlatan bir fizyolojisi laboratuvar ve vardı. Onun kardeşi Harald için kağıt dikte. Bir okul arkadaşı Niels ve Harald şunları yazdı:

Iki birbirinden ayrılamaz. Oldukları gibi insanların olmak yakın bilinen hiç.

Bu yazıda sadece biri Bohr which he yürütülen deneyler olduğunu açıklayan olduğunu yazdı. Ile de 1906 için Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisi yüzey gerilimi belirleme aracı olarak su jetleri titreşimleri yaptığı analiz den Altın Madalya kazandı. Onun doktora Kopenhag Üniversitesi 1909 ve Mayıs 1911 dan bir tez metallerin elektron teorisi üzerindeki çalışmalar hakkı için master derecesini aldı. Bu klasik fizik ve dayalı bir tez olduğu gibi mutlaka belirli etkileri açıklamak için başarısız gibi. Bohr bu eser yazdı:

Bu elektron teorisinin gelişimi mevcut aşamada bu teoriden cisimlerin manyetik özelliklerini açıklamak mümkün görünmüyor.

Bohr olan kalp krizi birkaç ay önce Şubat 1911 yılında ölen babasının anısına adanmış bir tez. Bohr Margrethe Nørlund meşgul olduğu için bu saatlerde. Çifti 1 Ağustos 1912 ve Richard Courant, Bohr ölümünden sonra konuşmakta evli, bu onların evlilik söyledi:

Bazı insanlar da bu kadar başarılı Niels yapmak için bir araya şanslı durumlarda ilgili spekülasyonlar var. Onun yaşam malzemeleri yok ama derinden şahsiyetinin yapısında kökleşmiş şans konularında yoluyla olduğunu düşünüyorum ... Bu şans, bu kim, hepimizin bildiği gibi, yapım böyle bir rol vardı eşi, genç yaşında bulmak götürdü oldukça derin fikir değil, onun bütün ve kişisel aktivite mümkün ve uyumlu bilimsel.

Bohr Carlsberg Vakfı için seyahat izni için Mayıs 1911 ve uygulamalı, sonra ödül yapıldı, İngiltere Eylül 1911'de Sir JJ Thomson ile Cambridge çalışmaya gitti. O Cambridge onun tüm çalışma dönemi geçirmek amacıyla vardı ama iyi metot, böylece, Aralık 1911 Ernest Rutherford Cambridge ile görüşmesi sonrasında alamadım, Bohr Victoria Üniversitesi, Manchester taşındı (şimdi Manchester Üniversitesi olarak) Mart 1912. Zamanlaması çok başlangıç Bohr ve Rutherford kısa bir süre önce bir araya geldi, Rutherford yayınlanmış olan bir önemli eseri tesadüfi olduğunu gösteren bir atom çekirdeği ikamet kütlesinin dökme.

Manchester Bohr yılında atomun yapısı Rutherford grubu ile çalıştı. Rutherford Bohr'un rol modeli kendi kişisel ve bilimsel nitelikleri için hem de oldu. Kuantum düşünce Planck ve Einstein, Bohr nedeniyle kullanmak, bir atom kararlı enerji devletlerin ayrı bir set, ancak mevcut olabilir conjectured. Beri sık sık kardeşi Harald ile denk dikkate değer kanıtlar Bohr'un bilimsel ilerleme bugün var. O Harald için 12 Haziran 1912 tarihinde şunu yazdı:

Sen burada, orada konuşmak o kadar çok insan var olmak iyi tahmin edebilirsiniz ... ve bu olanlar bunlar hakkında en know ve Profesör Rutherford birşey son yıllarda o atomların hangi gibi görünüyor yapısı, teorisi dışarı çalıştı in tüm bu inandığı gibi canlı bir ilgi alır oldukça biraz daha sıkıca şimdi kadar var olan bir şey daha kurdu.

Bir hafta bu mektubu yazma, 19 Haziran'da sonra Bohr Harald ilerleme rapor vardı:

Belki de atomların biraz hakkında yapımıza bulduk. Bu konuda kimseye söz etmeyin, yoksa için sana yazamıyordum hakkında o kadar çabuk. ... Henüz bu yanlış anlıyoruz; için henüz tam olarak (ama sanmıyorum çalıştım olmadı onun yanlış). ... İnan bana, bir acele içinde bitirmek ve istekli am yapmak yüzden laboratuvarından gün kapalı bir çift almış (bu da gizli bir is).

Temmuz 13 ile şöyle yazdı:

Ben düşünmek aptal şeyler için oldukça iyi ben bir kaç şey öğrendim inanıyorum ama, ben bu kadar onları işe hızlı emin olacak. Ben küçük bir kağıt hazır olması Rutherford I bırakırsanız, ve bu nedenle bu nedenle meşgul meşgul am önce göstermeyi umuyoruz.

Rağmen Rutherford ve Bohr tamamen farklı kişilikleri vardı, onlar fizik için büyük bir coşku paylaşılan ve onlar da her kişisel other sevdim. Ancak ilişki olarak asla bu oldukça yakın arkadaş Üyelik Bohr hep öğretmen olarak Rutherford gördü. Onlar kadar 1937 1911 bir araya geldi zaman denk, Rutherford ölüm yıl.

Doğum 24 Temmuz 1912, onun kağıt hala bitmemiş olan, Bohr Manchester Rutherford grubu bıraktı ve Kopenhag döndü atom onun yeni teori geliştirmeye devam etmek için, 1913 yılında eserini tamamladıktan. Aynı yıl atomik yapının teorisi üzerine temel öneme sahip üç bildiri yayınladı. , Sonraki iki atomların yapısına hidrojen daha ağır ilk kağıt hidrojen atomu vardı. Bu kağıtları Bohr In:

... yola onun şaşırtıcı girişimi Planck 'eylem kuantum s anlayışı ile klasik fizik yönlerini birleştirmek. ... Üç ünlü kağıtları ... Bohr erken itibar temeli kurdu. Çalışmaları, her ne kadar hemen herkes tarafından kabul edilmedi, çağdaşlarının ilgisini ve onlara atomik düzeyde etkinlik açıklayan yeni bir yol için gereken haberdar. Bohr atom, her ne kadar bilimsel, almıştır bugün bile birçok insanın kafasında atom ve fizik sembolü nasıl göründüğüne dair canlı bir resim olarak devam ederse.

Temmuz 1913 yılında Bohr, Kopenhag'da bir yardımcı doçent olarak atandı. Ancak beri o da gelişmekte olduğunu matematiksel fiziğin tarzı takip couldn't kendisini memnun bir durum değildi. 10 Mart 1914 günü o Eğitim Bakanlığı için şunu yazdı:

Imza üniversitede teorik fizik profesörlük kurucu ve ek olarak belki bana konumu ile emanet hakkında getirmek departmanı dilekçe ve özgürlük alır.

O cesur bir hareket ama Bohr'un zaten yüksek itibar kendisinin ciddiye alınması anlamına geliyordu oldu. Üniversitesi Fakültesi teorik fizik sandalye için değil, onu tavsiye Eğitim Bakanlığı sonrası teyit ertelemeye karar verdi. Elbette 1914 kez belirsiz olduğunu ve Bohr hiçbir hızlı karar alma olasılığı olduğunu fark etti. Dolayısıyla Rutherford tarafından bir teklif Schuster Okuyucu olarak görev yaptığı Manchester gruba katılmak için kabul çok sevindi. O Manchester bir yıl olması, bu Kopenhag teorik fizik koltuğunu tarafından onaylandıktan sonra olacağını tahmin bekleniyor. Dünya Savaşı patlak süre tatile Tirol Manchester seyahat etmeden önce onun yolculuğu son derece zor yapılmış, ama o ve eşi Manchester Ekim 1914 yılında yolda şiddetli fırtınalar ile İskoçya'nın kuzeyinde yuvarlak kalkmıştı sahip geldi.

Beri koltuğunu Nisan 1916 yılına kadar teyit değildi ondan beklenen Bohr Manchester uzun oldu. Ancak, çok verimli ve mutlu bir dönem oldu. Pais de yazıyor:

1916 yılının ilk yazında Bohrs Danimarka döndü. Dört yıl önce Bohr ile Manchester heyecan dolu ama sindirilmemiş atom hakkında fikir bırakmıştı. Şimdi o alanın yöneticisi olarak, Kopenhag bir profesör olarak, eşi ile onun yanında ilk çocuk bekliyordum ayrıldı.

Bohr 1917 yılında Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisi seçildi ve o bir Teorik Fizik Enstitüsü, Kopenhag için planı başladı. Bu onun için oluşturulmuş ve 1921 yılında açılışından itibaren, o da yönetmen, hayatının geri kalanı için düzenlenen bir konum oldu:

Bu Enstitüsü yakında Mekke dünyanın her yerinden teorik fizikçiler için oldu ve 1933'ten sonra bir sığınak olan Hitler Almanya kaçıp bir çok bilim adamları için. Sosyal merkezi konak "Gamle Carlsberg", ulus için iyi bilinen bira fabrikasının kurucusu tarafından verilen ve 1932 yılında Niels Bohr emrine yerleştirilir. Burada, Bohr güzel karısı Margrethe bir ana gibi bakım altında ... öğrencileri ve tüm ulusların akademisyenler yemek ve konuşmak ve müzik dinlemek, ve genellikle kelimenin tam anlamıyla Bohr ve ayaklarının oturup, onun zor sözleri, incelikli yorum ve nazik şakalar, onun yumuşak Danca sesle konuşulan yakalamaya çalışıyor toplandı.

Bohr iyi atom yapısı soruşturmaları için yukarıda da radyasyon üzerinde onun fizik için 1922 Nobel ödülü kazanan eser için sevk bilinir. O kendisi için de 11 Aralık 1922 tarihinde Stockholm'de Ödülü verildi çalışmalarına ilişkin bir konferans verdi. O atom istikrar ve elektrodinamik teorisi kuantum teorisi kökenli bir hesap verme konuştuk, hidrojen spektrum, öğeler arasındaki ilişkileri açıklayan. Yaptığı açıklama emme ve spektral çizgiler ve o 1918 ve 1922 arasında spektrumlarının kuantum teorisi üç gazetede hangi batmıştı yazışma ilkesinin uyarılma kaplı.

1923 yılında Bohr fikirler şöyle özetliyor:

Mekaniği ve elektrodinamik bu önermeleri yer alan klasik teorileri fikirlerinden temel kalkış rağmen, bu kez radyasyon arasında bir bağlantı atom ve hangi kapsamlı bir benzerlik sergileyen parçacıkların hareket yaydığı izlemek mümkün olmuştur ki radyasyon kökenli klasik fikirler iddia etti.

Kuantum mekaniği 1925 yılında ve iki yıl sonra onun Heisenberg belirsizlik ilkesi belirtilen geldi söyleniyor olabilir. Eylül 1927'de kuzey İtalya Como bir toplantı Bohr ileriye tamamlayıcılık olan Heisenberg 'belirsizlik ilişkileri var fiziksel bir yorumunu verdi prensibini koydu. Diye algılamaları ve resimler, parçacığın tamamlayıcılık dalga, eşlenik değişkenler, kuantum evrim - kuantum teorisinin temelleri bir temelde yeni yorumu olarak klasik ölçümler vb önerdi. Tamamlayıcılık Doğum Bohr'un fikirlerini tam olarak incelenmiştir.

Bohr bu tamamlayıcılık onun fikri alanları kuantum fiziği dışında önemli bir rol oynayabilir ve o bu fikirlerini hayatının geri kalanı boyunca çalıştı düşündüm. O biyoloji, psikoloji ve epistemoloji uygulamaları kabul. Bu tamamlayıcılık fikri dışında fizik gelen bazı savunarak bu fikrin kökleri babası, Christiansen ve filozof Hoffding ile tartışmalar geldi öne sürülmüştür zaman hâlâ okulda oldu. De Pais gibi diğer, bu Bohr bilerek Hoffding felsefesi etkisinde olmadığını göstermek için ikna edici argümanlar vermek.

Bu kuantum teorisinin hangi sonunda kabul haline oldu Bohr görüşüne vardı. Einstein derin tartışma, ama çok saatlerce Bohr'un görüntülemek galip Bohr'un yorumlanması ve Bohr, Einstein ve Ehrenfest hakkında ciddi şüpheler dile getirdi. Bohr bu görüşü söyleyerek ifade:

Kanıt farklı deneysel koşullar altında tek bir resim içinde anlaşılan olamaz, ancak elde edilen tamamlayıcı anlamda bu olayların sadece bütünlük nesneler hakkında olabildiğince bilgi egzoz olarak kabul edilmelidir.

HBG Casimir bu Bohr Enstitüsü ile yaptığı çalışma gibi ne olduğunu açıklayan şunu yazdı:

Hatta daha yoğun konsantre ve daha bir daha bize, dayanma gücü çapraz bulmaca gevşeme için, spor, baktı ve alaycı tartışmalara vardı Bohr.

Bohr diğer önemli katkılar, kuantum teorisine ek olarak, 1.920 civarında elementlerin periyodik tablo onun teorik açıklamasına yer, izotop 235 açısından atom çekirdeği 1936 yılında bir bileşik yapı olma teorisini ve uranyum fisyon onun anlamada 1939.

1937 yılında Bohr, eşi ve oğlu Hans, bir dünya turu yaptı. Bunlar ABD, Japonya, Çin ve SSCB'ye gitti. Aynı yıl, bir hareket konuşmasını Londra Westminster Abbey yılında Rutherford's cenaze törenine katıldı:

Ne zaman I ilk, ama yine de o daha sonra, ve her zaman, genç bir adam aklında ne vardı dinlemek için açık kaldı o zaten en büyük tanınmış bir fizikçi şahsi ilham altında çalışma ayrıcalığını vardı. ... Onu düşündüm her zaman bize cesaret ve metanet ve paha biçilmez bir kaynak olacaktır.

Bohr, rağmen Hıristiyan Kilisesi, vaftiz edilmiş, hayatı zor aşan oldu annesinin yan ve bu nedenle, ne zaman Nazilerin 1940 yılında Danimarka işgal Yahudi kökenleri vardı. İsveç için balıkçı teknesi tarafından götürülürken O 1943 yılında kurtulmak gerekiyordu. Oradan İngiltere'ye burada bir nükleer atom bombası yapmak için proje üzerinde çalışmaya başladı uçakla oldu. O Amerika Birleşik Devletleri Los Alamos için İngiliz araştırma ekibi ile gitti birkaç ay sonra nerede proje üzerinde çalışmaya devam etti.

Ancak Bohr derin nükleer silahların kontrolü ve gelen 1.944 o gerek uluslararası işbirliği olması için Churchill ve Roosevelt ikna etmeye çalıştı konusunda endişe duydu. O Birleşmiş Milletler 1950 yılında bir kamu mektup akılcı, barışçıl atom politikaları için savunarak şunu yazdı:

Sürece, zamanında, tedbirler ve bu korkunç silahlanma korkunç bir rekabeti önlemek için üretim ve güçlü malzeme kullanımı uluslararası bir kontrol kurmak için alınabilir İnsanlık görülmemiş karakterin tehlike ile karşı karşıya olacak.

Bohr oğlu Aage bir fizikçi oldu ve 1975 yılında Fizik Nobel ödülünü paylaştı. (Bu aynı aileden ünlü bilim adamları sadece bir örnektir. Diğerleri Van Vlecks gibi Braggs ve Madam Curie ve kızı Irene Joliot vardır.)

Bohr Barış Ödülü 1957 yılında ilk Amerikan Atomlar aldı. 1962 yılında evinde kalp krizinden öldü ve bu bilim adamları ve önde gelen isimlerinden dünya çapında kendisine haraç ödeyerek katıldı aşağıdaki. Başkan Kennedy (örneğin bakınız) şunu yazdı:

Amerikalı bilim adamları, aslında tüm Amerikan vatandaşı olan, Doktor Bohr adı ve onun büyük katkı biliyordu saygı ve ikiden fazla nesiller için onu Venerated ...


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland