Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Richard Phillips Feynman

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

11 May 1918

Far Rockaway, New York, USA

15 Feb 1988

Los Angeles, California, USA

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Richard Feynman 'anne Melville Feynman ve Lucille Phillips idi var. Melville Minsk, Beyaz Rusya Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğdu ve Amerika Birleşik Devletleri için ailesiyle birlikte göç o beş yaşındaydı. Kim de başarıyla çalıştı bir iş adamı olarak, iş dünyası çok farklı. Bu yeteneğini iş ama bilim yerine hangi ona hayran ama o fırsatı bir kariyer yapmak için hiç konu oldu değildi açıktır. Lucille Phillips Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yahudi bir ailenin içine doğdu. Lucille babası Polonya ve annesi aynı zamanda Polonyalı göçmen bir aileden geliyordu göç vardı. O 1917 yılında bir ilkokul öğretmeni ama evli Melville gibi bir meslek yukarıya çekmeden önce eğitimli.

Sonra evlilik Lucille ve Melville Feynman Manhattan'da bir daire içine, ertesi yıl, ilk çocuk Richard doğdu taşındı. Melville bir oğul olarak ilk çocuk istiyordu ve aynı zamanda onu bir bilim adamı çok olmak istiyordum, çok sevinçliydi o istediği oğlu var, bütün o olabilir ilgi Richard bilimlerinde çocukluk boyunca yaptı. Gleick yazıyor:

Ailesine Melville'in hediye bilgi ve ciddiyet vardı. Mizah ve hikaye Lucille geldi.

Trajedi zaman Richard beş yıl Lucille için eski ve Melville kim ne zaman dört hafta eski öldü ikinci bir oğlu vardı aile vurdu. Bu bir üzüntü büyük ölçüde etkilenen genç Richard olmalı ev düştü anlamına geliyordu. Bundan sonra, onun kız kardeşi Joan yılına kadar dokuz yaşındayken doğmuş bir tek çocuğu kaldı. Ailesi bu yılda ancak birkaç kez geçti zaman Richard on onlar Far Rockaway yerleşmiş oldu.

Richard veya Ritty olarak arkadaşları ona, Encyclopaedia Britannica bilim öğrendim büyük ve kendisini ilköğretim matematik öğretmenliği yaptı önce o okulda o karşılaştı. Ayrıca evde odasında burada elektrik ile bir deney laboratuvarı kurdu. Özellikle o ampulleri ile devreleri kablolu, bir hırsız alarmı icat, o da ayrı zarar devreleri onarmak için radyo aldı. O Uzak Rockaway Lisesi menfaatlerinin girdi neredeyse tamamen matematik ve fen edildi. Çok az bu zamanda sanat türü konular için sevme bulundu:

Her zaman bir korkak olma konusunda endişeliydi, ben de hassas olmak istemiyordu. Bana göre, hiçbir gerçek bir erkek hiç şiir ve bu tür şeyler için herhangi bir dikkat.

Okulda Feynman oldukça alışılmamış şekilde matematik yaklaştı. Temelde o hangi o zevk büyük miktarda elde eğlence matematik keyif aldım. O trigonometri, diferansiyel ve integral hesabı da dahil olmak üzere kendi zamanında ve karmaşık sayılar çok önce onun örgün eğitim, bu konularda bir araya geldi matematik çok çalıştı. Matematiksel gösterim önemini gerçekleştiren, o, f (x) vb hangi diye düşündü çok standart gösterimini daha iyiydi sin, cos, tan için kendi gösterimi icat etti. Ancak, bir arkadaşım matematik bir parça açıklamak için sordum, aniden kişisel bir konu olamazdı bu gösterimde gerçekleşmiştir-bir iletişim kurmak için gereken başlangıç. Gerçekten matematik yarışmalarında zevk ve okul gerçek bir yıldız oldu. Far Rockaway Lisesi o New York Üniversitesi Matematik Şampiyonası kazandı onun son yılında.

Orada çalışma için çeşitli üniversitelere uygulanan okul ayrıldıktan sonra. Bir umuyordum buna verdiği heyecanla ona bir yer teklif etmek istiyorsunuz uygulanan ancak kolay değildi her üniversite. Her ne kadar matematik onun notları ve bilim olağanüstü idi, o çok daha iyi başka konular performans vardı. Ayrıca "sorun" onun bir Yahudi, gerçekten Türkiye bir sorun üniversitelerin Yahudilerin sayısı kotaları sahip bu kez de onlar kabul edildi idi. Columbia Üniversitesi için bir giriş sınavı oturdu ve onu reddetti. O çok 15 dolar onu şarj etmek için ve sonra onu reddetme onları affetti asla. Ancak, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından kabul edildi.

O 1935 yılında ve MIT girdi, dört yıl eğitim, sonra onun elde Lisans 1939 yılında. Orada matematik çalışmak için gitti ama, her ne kadar o dersler kolay bulundu, o giderek daha soyut ve uygulama eksikliği olan bu zamanda dersin karakterize endişe oldu. Ise çalışmaların ilk yıl ve bu onun matematik ne istediğini hissettim O Eddington 'Mathematical Theory of Relativity var okuyun. Onun matematik öğretim görünümü biri kendi iyiliği için matematik dersleri çok Feynman değişti mi ile, elektrik mühendisliği alarak ona sundu. Çok çabuk yine, bu kez fizik olarak hareket değişti. Bu Feynman Cambridge Hoyle aynı zamanda çevresini aldı matematik ders aldığını düşünmek, o bulurdum tam olarak ne istediğini ilginç.

Feynman MIT o aldı fizik ders standart değildi. O Teorik Fizik, bir sınıf lisans öğrencileri için hazırlanmış, yaptığı ikinci sene Giriş aldı. Orada 1936 baharında mevcut metinleri okumaya başladı arkadaşı lisans, TA Welton ile kuantum mekaniği, bir konuyu Feynman çok çalışmak için istekli olduğunu, bu yüzden birlikte hiçbir ders oldu. 1.936 iki yazında kendi evlerine dönen olağanüstü mektupları bir dizi gibi bir yer sürümünü zaman nereye (bir harf den -) görmek Alıntıyı geliştirmek için çalıştı alışverişinde:

... elektrik olayları [vardır] yerçekimi olgusu da vardır aynı şekilde boşluk metrik bir sonucu.

1.937 Feynman By Dirac 'kuantum mekaniğinin prensipleri var ve nasıl onun son derece orijinal fikirler Dirac' yaklaşımı var içine monte görmek okuyordu. Aslında Dirac Feynman en yaşamı boyunca kim saygın bilim adamı oldu içinde.

Biz Feynman onun tatil için eve gittim yukarıda. Aslında o yaz işler için Bell Telefon Laboratuarlarında her yaz ama uygulanan her zaman en yüksek tavsiyeleri rağmen pozisyon reddedildi olarak. Olsa da kanıtlanabilir hiçbir zaman, başka hiçbir neden daha kendisinin Yahudi olduğunu kendisi diğer açık olacak gibi görünüyor.

O MIT onun doktora için eğitim hakkında düşünmeye başladı onun dikkate değer dört lisans yıl sonuna yaklaştı. Beri bu kadar MIT ve mutlu olduğunu da lider kuruluş olarak bunu düşünerek, o, onun doktora almak için kalmak isteyen fizik, John Slater başkanı yaklaştı ders. Slater için kendi iyi yaptığı hareket ve o Princeton önerilen söyledim.

Harry Smyth Princeton'da Slater aldığınız kişisel tavsiyesi rağmen, bu Feynman kabul olacağı belli değildi. Diye, ama fizik ve matematik alanında iyi notlar herkesin görmüş olduğu o yakın tarih, edebiyat ve güzel sanatlar içinde alt oldu öte yandan. Diye bir başka şey ona karşı gidiyoruz - yani Yahudi vardı. Smyth şunu yazdı:

Feynman Yahudi mi? Biz Yahudilere karşı kesin bir kural var, ancak bizim bölümümüzde makul yerleştirerek bir zorluk nedeniyle küçük olsa da orantılı tutmak gerekir.

Slater den fazla harf sonra, Feynman Princeton tarafından kabul edildi. Princeton'da doktora çalışması John Wheeler tarafından ve denetlenen olduğunu Wheeler oldukça dirençli ona ilk sorunu bulduktan sonra, geri diye düşünmüştü fikirleri gitti hakkında ise MIT. O Princeton'da verdiği bu ilk seminer olan Einstein, Pauli ve Von Neumann bir izleyici kitlesine dahil oldu. Pauli sonunda şöyle dedi:

Bu teori doğru olabilir sanmıyorum ...

Geriye doğru bakıldığında, Feynman o Pauli seferde zorlukları görmüş olmalı düşündü, sonra Feynman için üzerinde çalışma uzun zaman geçirdiği, o da bunun yeterli olmadığını düşündüm. Ancak daha sonra kuantum mekaniğinin hareket, en az ilkesini kullanarak yeni bir yaklaşım geliştirmeye devam etti. O bir model parçacık etkileşimleri uzay-zaman girmesine dayalı Maxwell elektromanyetik dalga modeli değiştirdi. Gleick yazıyor:

Bu Richard Feynman onun güçlerin sorguç yaklaşıyoruz oldu. Yirmi üç ... var olan teorik bilim yerli malzeme üzerindeki coşkulu komut maç olabilir yeryüzünde hiçbir fizikçi. Bu matematikte bir tesis değildi (gerçi net olmuştu ... bu matematiksel makine Wheeler çıkan-Feynman işbirliği Wheeler kendi yeteneklerini aşan) idi. Feynman denklemler arkasında madde ile korkutucu kolaylığı sahip gibi görünüyordu, Einstein aynı yaşta, Sovyet fizikçi Lev Landau gibi gibi - ama az diğerleri.

O Princeton'dan 1942 yılında ancak doktorasını aldı Amerika Birleşik Devletleri Dünya Savaşı girmişti bu sefer daha önce.

Feynman Princeton Üniversitesi (1941-42) de atom bombası projesi ve ardından Los Alamos (1943-45) çalıştı. O araştırma yaptığı son yıl boyunca ilk tepki çok hayır, çünkü o işin son aşamasında girerek sırada tezi için kesin olduğunu projede yer almak için yaklaştı oldu:

... Ben geri tez gittik - üç dakika. Sonra zemin hızı ve bir şey düşünmeye başladı. Almanlar Hitler ve bir atom bombası geliştirme olasılığı vardı ve olasılığı daha önce yaptık ki onlar bunu geliştirmek istiyorsunuz açıktı çok korkmak biriydi.

Ise bir tez danışmanı Wheeler Chicago Fermi ile ilk nükleer reaktör çalışmaya gitti Feynman Princeton'da Manhattan projesi nasıl Uranyum 238 Uranyum 235 den ayırmak için bir teori geliştirme, çalışmaya başladı. Wigner, Wheeler's yokluğunda, Feynman kendi tez ve sonra Wheeler ve Wigner o Haziran 1942 yılında doktorasını aldığı eser incelendiğinde kadar yazmak için önerilir.

Feynman bu zamanda zor bir kişisel sorunu vardı. Uzun yıllar onun kız arkadaşı Arlene Greenbaum, sahip tüberküloz ve ailesi olarak tanısı evlilikleri karşı çıktı. Kısa bir süre sonra hiç aile üyeleri mevcut olan doktora Feynman evli Arlene verildi. Evlendikten Feynman kısa bir süre sonra yeni inşa Los Alamos sitesine atom bombası projesi üzerinde çalışmaya başladı. Onun olağanüstü yeteneklerine yakında ona teorik bölümü başkanı olarak atanmadan açtı. Arlene 1945 yılında öldü hemen önce bomba ilk test. Feynman iki kat ve iki çocuk sahibi üçüncü eşi ile evlenirdim.

Dünya Savaşı'ndan sonra, 1945 yılı sonbaharında, Feynman Cornell Üniversitesi teorik fizik profesörü olarak atandı. At o öğretim kendini adamış ve bir kenara koymak ilk yaptığı araştırma. Karısının sağlık düşüş seyretmenin kişisel stres Los Alamos de çalışma basıncı, birlikte, kendi ücretli almıştı. Şöyle yazdı:

Eğer bir sınıfta öğretim iseniz, temel şeyleri çok iyi bilmek düşünebilirsiniz. Bunları eğlenceli ve keyifli bir tür. Yine onlar üzerine düşünmek için herhangi bir zarar vermez. Orada onlara sunmak için daha iyi bir yolu var mı? Temel şeyler düşünmek kolaydır; eğer yeni bir düşünce, hiçbir zarar bitmiş düşünemiyorum, ne düşündü hakkında daha önce yeterince sınıf için iyidir. Eğer yeni bir şeyler düşünüyorsun, sen daha çok olduğunu ve bakarak yeni bir yolu var mutluyuz.

Başka üniversitelerde posts teklifi aldı ama hissetti olmayan bir olarak bile onları dikkate couldn't araştırmacı. Aniden arzu araştırma yapacaklardır tekrar onu vurmak ve o elektrodinamik ve kuantum teorisi için yaptığı Dünya Savaşı öncesinde üzerinde çalışıyordu döndü.

Feynman 1950 yılında California Institute of Technology teorik fizik profesörü olarak bir konumda kalabilir. Beri zaten teklifi almadan önce bir dini terk planlıyordu, o Brezilya yılında atanmasının ilk on ay harcamak düzenlemek başardı. Onun kariyeri boyunca Cal Tech anda, 1959 yılında Richard Chace Tolman teorik fizik profesörü atanmadan kaldı.

Feynman ana katkı kuantum mekaniği için, doktora tezi çalışmaları itibaren takip ediyordu. O (şimdi Feynman diyagramları) matematiksel ifadeler parçacıkların etkileşim sistemlerinin davranışlarını açıklamak için gerekli olan grafik olan analogları adı verilen diyagramları tanıttı. 1965 yılında, Schwinger ve Tomonoga ile ortaklaşa Nobel Ödülü verildi:

... kuantum elektrodinamik temel eser, temel parçacık fiziği için derin çiftçilik sonuçları şurada.

Hangi kuarkların mevcut teorisi neden parçacık spin ve 'teorisi başka iş Parton'ların ileri parçacık fiziği anlamaya iten temel edildi.

Erken 1979 yılında Feyman sağlığı bozulan vardı ve mide kanseri nedeniyle ameliyat oldu. Bu çok ve doktorlar onun bir nüks zedelenmeyeceğini inanıyordum başarılı oldu. Onun kurtarma sonra o ünlü bir kamu figür olarak ilgi odağı olan zaman sürpriz bir kitap en çok satanlar oldu geliştirilmiş bir rol keyif aldım. Onun son ana görevi bir komite üyesi Ocak 1986 Salı 28 uzay mekiği Challenger Doğum patlama nedenini araştırmak üzere ayarlanmış gibiydi. Bilim ve siyaset Bu araştırma ile büyüleyici hikayesinin Feyman kendi sözleriyle anlatılır. Onun sağlığını bozan olarak soruşturma boyunca bu yana Feyman için çok zor bir dönemdi. 1.987 kanseri sonlarına doğru tekrar karnı bulundu. Ölümünden sonra, Chandler 17 Şubat 1988 tarihinde şunları yazdı:

Feynman olan University of California Los Angeles Medical Center at sekiz karın kanserli yıl mücadele ettikten sonra vefat eden, onun hastalık rağmen California Institute of Technology öğretmek için iki hafta öncesine kadar devam popüler ve enerjik öğretim görevlisi oldu.

Feynman kitaplarının hangi ders kursları dışında gelişti çok çarpıcı olanları içerir. Örneğin Kuantum Elektrodinamik (1961) ve Teorisi Temel İşlemler (1961), Feynman Ders Fizik (1963-65) tarihinde (3 cilt), Fiziksel Kanunu (1965) ve QED: Tuhaf Teorisi Işık ve Matter of Karakter için (1985).

Gleick yılında bilim Feynman yaklaşımı anlattı:

Böylece onun tanıkların çok zaman Feynman kendi yöntemleri ile ilgili değil ama özgürlük kısıtlaması söz düşünce yaptığı uçuşlar, yet mutlak özgürlüğü gözlenen ... Bilimsel hayal özü Feynman için bir acı ve neredeyse kural güçlüydü. Bilim adamları gerçeği eşleşmelidir Ne oluşturun. Ne zaten bilinmektedir aynı olmalıdır. Bilimsel yaratıcılık, o, bir deli gömleği içinde hayal olduğunu söyledi ... Harmonik ilerleme Mozart için bir kafes yapılan kurallar sone Shakespeare did için boyun eğmez. Olarak ve özgürleştirici boyun eğmez - Sonra eleştirmenler için yapı ve özgürlük, sertlik ve yaratıcılığı ile kontrpuan ve yaratıcı dehasının bulundu.

Feynman çalışmaları için birçok onursal ödül aldı. O American Physical Society, American Association of Advancement of Science için için seçildi, Ulusal Bilim Akademisi'nde ve Royal Society of London. O alınan ödüller arasında Albert Einstein Ödülü (1954) ve Lawrence Ödülü (1962) idi.

Şöyle Feynman karakteri gelince, o açıklanmıştır:

O geniş, dinmek bilmeyen soruları, nazik wit, parlak zihin ve oynak mizaç tanınıyor.

Gleick olarak nitelendiriyor:

... mystifyingly hesaplarken de, garip edebiyat, tutkulu ve cahil parlak.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland