Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Johann Carl Friedrich Gauss

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

30 April 1777

Brunswick, Duchy of Brunswick (now Germany)

23 Feb 1855

Göttingen, Hanover (now Germany)

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Yedi yaşında, Carl Friedrich Gauss ve ilkokul başladı onun potansiyelini hemen fark edildi. Hocasına, Büttner, ve asistanı Martin Bartels, ne zaman Gauss 1 den 100 anında bu sayıların toplamı 50 çift her çift için 101 olarak tespit toplayarak tarafından tamsayılar özetlenebilir şaşkına döndü.

1788 yılında Gauss Büttner ve Bartels, yardımıyla Gymnasium'da burada öğrendim onun eğitim başladı Yüksek Almanca ve Latince. Duke of Brunswick bir maaş alma-Wolfenbüttel sonra, Gauss 1792 yılında Brunswick Collegium Carolinum girdi. Akademi Gauss At bağımsız Bode yasası, binom teoremi ve aritmetik-geometrik ortalama gibi karesel karşılıklılık hukuk ve asal sayı teoremi keşfetti.

Gauss 1795 yılında Göttingen Üniversitesi'nde eğitim görmek Brunswick bıraktı. Gauss öğretmen var Kastner, kime genellikle alay Gauss oldu. Öğrenciler arasında O'nun bilinen tek arkadaşı Farkas Bolyai oldu. Bunlar 1799 yılında tanıştı ve her yıllarca başka ile karşılık gelmektedir.

Gauss 1798 yılında bir diploma olmadan, Göttingen bıraktı ama onun en önemli buluşları - düzenli 17 inşaat-gon hükümdarı tarafından yapılmış olduğu ve bu Yunan matematik bu yana bu alanda en önemli gelişme gösteren pusulalar bu zaman tarafından and was published as Section VII of Gauss's famous work, Disquisitiones Arithmeticae .

Gauss Brunswick orada 1799 yılında bir derece aldı döndü. Sonra Duke Brunswick Gauss nakit devam etmek kabul etmişti, o Gauss Üniversitesi Helmstedt ve bir doktora tezi göndermek istedi. Çoktan Pfaff, onun danışmanı olarak seçildi biliyordu. Gauss tez cebirin temel teoremi bir tartışma oldu.

Onun nakit ile, Gauss bir iş bulmak amacıyla araştırmaya adadı gerek yoktu onu desteklemek için. O 1801 yılının yaz aylarında kitap Disquisitiones Arithmeticae yayınladı. Yedi bölüm, tüm ama son bölümde Yukarıda değinilen, sayılar teorisi tahsis ediliyordu.

Haziran 1801, Zach, bir astronom kime Gauss daha önce iki veya üç yıl bilmek, Ceres olan G Piazzi, 1 Ocak 1801 tarihinde bir İtalyan gökbilimci tarafından keşfedilen yeni bir "küçük gezegen" in yörünge pozisyonları yayınlanan gelmişti. Önce Sun arkasında kayboldu Ne yazık ki, Piazzi vardı sadece en önemli özelliği ise yörüngenin 9 derece gözlemlemek mümkün. Zach bir Gauss büyük ölçüde diğerlerinden farklıydı dahil konumunu, çeşitli tahminler yayınlandı. Zaman Ceres Zach tarafından 7 Aralık 1801 neredeyse tam olarak nerede Gauss tahmin etmişti tarihinde yeniden keşfedilmişti. Her ne kadar şu anda onun yöntemlerini bilgi vermezken, Gauss onun en küçük kareler yöntemi kullanılan yaklaşım vardı.

Haziran 1802 yılında Gauss Olbers kim o yıl Mart ve Gauss yörüngesine araştırıldı of Pallas bulduklarını ziyaret etti. Olbers bu Gauss Göttingen önerilen yeni gözlemevi direktörü yapılabilir, ancak istenen hiçbir işlem alınmıştır. Gauss Bessel, 1.825 ile o kadar kime karşılamayan ilgili başladı ve Sophie Germain ile.

Gauss 9 Ekim 1805 tarihinde Johanna Ostoff evlendi. Rağmen, onun hamisi, Duke of Brunswick, Prusya ordusu için mücadele öldürülen ilk kez mutlu bir kişisel yaşam sahip. Gauss 1807 yılında Göttingen gözlemevinin müdürü görev almak için Brunswick bıraktı.

Gauss Göttingen geç 1807 yılında geldi. 1808 yılında babası ve bir yıl sonra Gauss karısı Johanna öldü öldü kim yakında onu sonra ölmek olarak ikinci oğlu doğurma sonra. Gauss paramparça ve Olbers yazdım kendisine birkaç hafta için bir ev vermek isteyen,

senin dostluğun kollarında yeni bir güç toplamak için - gücü olan, çünkü benim üç küçük çocuklara ait sadece değerli bir yaşam için.

Gauss ikinci kez gelecek yıl için, Minna ve Johanna ile en iyi arkadaşı evli olmasına rağmen bunlar üç çocuğu vardı, bu evlilik bir Gauss için Convenience gibi görünüyordu.

Gauss iş kendi kişisel trajedi muzdarip gibiydi asla. O 1809 yılında ikinci kitabı, sectionibus conicis yılında Theoria Motus corporum coelestium Solem ambientium, göksel cisimlerin hareket üzerinde büyük iki ciltlik risale yayınladı. Ise ikinci hacimde, eserin ana bölümü, ne kadar ve sonra bir gezegenin yörüngesinin tahmin hassaslaştırmak için tahmin etmek gösterdi ilk cildi yılında, diferansiyel denklemler, konik kesitler ve eliptik yörüngeler görüştü. Rağmen 70 yaşına kadar gözlem yapmaya gitti teorik astronomi için Gauss katkıları 1.817 sonra durdu.

Çok Gauss zaman yeni bir gözlemevindeki, 1816 yılında tamamlanmış geçirdim, ama yine de diğer konularda çalışmak için zaman buldum. Bu süre içinde Eserleri Disquisitiones generales circa seriem infinitam, dizi sıkı bir tedavi ve hipergeometrik fonksiyon bir giriş, approximationem başına Methodus nova integralium valores inveniendi, yaklaşık entegrasyonu pratik bir kompozisyon dahil, Bestimmung der Genauigkeit der Beobachtungen, bir tartışma istatistiksel tahmin ve Theoria attractionis corporum sphaeroidicorum ellipticorum homogeneorum methodus nova tractata. İkinci çalışma jeodezik problemleri ve esinlenilmiştir esas potansiyel teori ile ilgili oldu. Aslında, Gauss kendisi ve daha jeodezi ilgi 1820'lerde daha bulundu.

Gauss 1818 yılında Hannover devlet jeodezik araştırma yürütmek için mevcut Danca ızgara ile bağlantı istendi olmuştu. Gauss kabul mutluluk ve araştırma kişisel sorumlu oldu, gün boyunca ölçümler yapmak ve geceleri onları azaltılması, hesaplamalar için olağanüstü zihinsel kapasitesini kullanarak. O düzenli Schumacher, Olbers ve Bessel, onun ilerleme rapor yazdı ve sorunları tartışıyor.

Anket nedeniyle, Gauss olan bir tasarım kullanarak Sun'ın ışınları yansıtarak çalıştı kediotu icat ve küçük bir teleskop aynaları. Ancak, yanlış temel çizgileri üçgen bir şebeke yetersiz araştırma ve kullanılmıştır. Eğer daha başka işgal takip için tavsiye olurdu ama 1820 ve 1830 arasında 70 kağıt üzerinde yayınlanan Gauss sık merak etti.

1822 yılında Gauss Theoria attractionis ile Kopenhag Üniversitesi Ödülü'nü kazandı ... araya başka böylece iki benzer üzerine en küçük parçaları bir yüzey haritalama ve fikir. Bu kağıt 1825 yılında basıldı ve Untersuchungen über Gegenstände der Höheren Geodäsie (1843 ve 1846 ve daha sonra yayın yol açmıştır). Kağıt Theoria, onun ek (1828) ile, matematiksel istatistiklerine, en küçük kareler yöntemi özellikle ayrılmış oldu observationum erroribus minimis obnoxiae (1823) combinationis.

Dan erken 1800s Gauss olmayan bir Öklid geometrisinin mümkün varlığı söz bir ilgi vardı. O Farkas Bolyai ve Gerling ve Schumacher ile yaptığı yazışmalarda uzunluğunda bu konu tartışılmıştır. Bir kitap incelemesi In 1816 he rağmen oldukça anlaşılmaz kendisinin olmayan varlığı in-Öklid geometrisi, inanılan düşündüren bir diğer Öklid aksiyomları gelen paralel aksiyom çıkarılabilir deliller ele aldı. Gauss Schumacher de, onun eğer kamu içinde onun böyle bir geometri varlığına inanan kabul ünü zarar inandığını söylüyor confided.

1.831 Farkas Bolyai yılında János Bolyai 'konusunda çalışma var oğlu Gauss gönderildi. Gauss yanıtladı

bunu kendimi övmek için anlamına geleceğini övgüye.

Yine, on yıl sonra, o Lobaçevski 'konuda çalışmaları var haberdar oldu, o, 1846 yılında Schumacher bir mektupta ise, devletler kendi "gerçek" karakteri geometrik övdü ki

54 yıldır aynı inançları vardı

onun bir olmayan varlığını bilseydim-Öklid geometrisi beri 15 yaş (bu) zor görünüyor olduğunu gösterir.

Gauss, diferansiyel geometrinin büyük bir ilgi vardı ve konuyla ilgili birçok makale yayınladı. Disquisitiones generales circa satıh curva (1828) bu alanda yaptığı en ünlü çalışması vardı. Aslında bu kağıt onun jeodezik çıkarlarını kalktı, fakat Gauss eğriliği gibi geometrik fikirler içeriyordu. Kağıt da Gauss ünlü theorema egregrium içerir:

Eğer E 3 bir alanda geliştirilebilir (isometrically) E 3, Gauss eğrilikler değerleri başka bir alana girmesine yani ilgili noktalarında aynıdır.

Gauss 1817-1832 dönemi için özellikle stresli zaman vardı. Süre İster Berlin gitmeli hakkında, eşi ve ailesiyle birlikte olduğunu savunarak Onun hasta annesi yılında 1.817, kim 1839 yılında ölene kadar kaldı aldı. Oraya gitmek için istekli olduğunu Berlin Üniversitesi ve Minna ve ailesi bir konum teklif edilmiş. Gauss Ancak, değişim hiç sevmedim ve Göttingen kalmaya karar verdi. 1.831 Gauss ikinci karısı uzun bir hastalıktan sonra öldü.

1831 yılında, Wilhelm Weber, Göttingen fizik profesörü Tobias Mayer's sandalye doldurmak kadar geldi. Gauss 1.828 yana ve randevu desteklenen Weber biliyordu. Gauss fizik üzerine 1831 öncesine Über ein neues yayıncılık çalışmış Grundgesetz der Mechanik olan en az kısıtlama ilkesini içeren ve Principia generalia Allgemeines yılında YILDIZ aequilibrii olan çekim kuvvetleri ele figurae fluidorum theoriae. Bu kağıtları da büyük önem fizik üzerine çalışmaları ispatladı Gauss potansiyel teorisi, temel alıyordu. He later came to believe his potential theory and his method of least squares provided vital links between science and nature.

1832 yılında, Gauss ve Weber, Alexander von Humboldt sonra karasal manyetizma teorisi araştırmasına başladı Dünya çevresinde manyetik gözlem noktaları bir tablo yapımında Gauss yardım almak için çalıştı. Gauss bu olasılıktan heyecanlanmış ve 1.840 o konuda üç önemli bildiri: Intensitas vis magneticae terrestris reklam mensuram absolutam revocata (1832) yazmıştı tarafından, Allgemeine Theorie des Erdmagnetismus (1839) ve Allgemeine Lehrsätze in Beziehung auf im verkehrten Verhältnisse des Quadrats die der Entfernung wirkenden Anziehungs-und Abstossungskräfte (1840). Bu kağıtları tüm Poisson 'manyetik kuvvet ve karasal manyetizma deneysel bir tanımı için, mutlak ölçü fikirlerinden dahil karasal manyetizma tarihinde geçerli teorileri ele. Dirichlet 'kanıtı olmadan söz edildi prensibi var.

Allgemeine Theorie ... o sadece dünyanın iki kutuplu olabilir gösterdi ve eğim açısı ile birlikte manyetik kuvvet yatay bileşeninin şiddetinin belirlenmesi konusunda önemli bir teoremi ispatlamak için gittim. Gauss yaptığı hesaplamalar ile ona yardım etmek için, Laplace denklemi kullanılır ve manyetik güney kutup konumu belirterek kadar sona erdi.

Humboldt manyetik sapma ve gözlemler için bir takvim tasarladı vardı. Ancak, bir kez Gauss yeni manyetik gözlemevi (1833 yılında tamamlanmış - Tüm manyetik metallerin ücretsiz) inşa edilmiş, o Humboldt'un işlemleri, büyük ölçüde Humboldt hoş pek değiştirmeye başladı. Ancak, Gauss değişiklikleri daha az çabayla daha doğru sonuçlar elde.

Gauss ve Weber, bunların altı yıl birlikte çok şey elde. Onlar Kirchhoff 'yanı olan 5.000 ft bir mesafe üzerinden Ancak mesajları gönderebilir ilkel bir telgraf cihazı binası olarak yasalar var, bu sadece Gauss için zevkli bir meşgale olduğunu keşfetti. O daha bir dünya manyetik gözlem noktaları geniş ağ kurma görevi de ilgilendi. Bu işgal çok somut sonuçlar. Magnetischer Verein ve dergi ve kuruldu yerçekimi ile atlas, yayınlanan iken Gauss ve Weber, 'hangi sonuçları 1.836 den 1.841 koştu yayımlanmıştır kendi dergi var.

1837 yılında Weber, Göttingen o bir siyasi tartışmaya dahil oldu bırakmak ve bu zaman zorlandı, Gauss etkinliği giderek azaldı. Halen diğer bilim adamlarının keşifleri karşısında genellikle o yıl için yöntemler bilseydim remarking ama harf üretilen ihtiyaç yayınlamak olmamıştı vardı. Bazen çok gelişmeler diğer matematikçiler tarafından yapılan, memnun görünüyordu özellikle Eisenstein ve Lobaçevski of.

Gauss yıl 1845 den 1851 Göttingen Üniversitesi dul fonu güncelleme geçirdi. Bu eser onu mali konularda pratik deneyim verdi ve o tahvilleri özel şirketler tarafından yayınlanan kurnaz yatırımlarla servetini yapmaya devam etti.

Iki Gauss son doktora öğrencilerinin Moritz Cantor ve Dedekind edildi. Dedekind onun danışmanı güzel bir açıklama yazdı

... genellikle o rahat bir tutum içinde, aşağı bakarak, biraz elleri tur yukarıda katlanmış ile eğilip oturdu. O tamamen serbest, çok net, basit ve açıkça konuştu: ama o zaman yeni bir bakış açısını vurgulamak istedim ... Sonra, başını kaldırıp bir onunla yanında oturan döndü ve ona baktı ile onun güzel, vurgulu konuşma sırasında delici mavi gözleri. ... Eğer o ilkelerin bir açıklama gelen matematiksel formüllerin gelişmesine, sonra kalktı, devam etmiş ve onu yanında bir kara tahta üzerine özgü güzel el yazısı yazdı çok görkemli bir dik duruş olarak: her zaman ekonomi ve kasıtlı düzenleme ile yapmayı başardı oldukça küçük bir boşluk yok. Sayısal örnekler için, o özel değeri yerleştirilmiş olan dikkatli tamamlanması üzerine, o küçük kağıt fişleri üzerinde gerekli verileri birlikte geldi.

Gauss 1849 yılında, altın jübile konferans sundu elli yıl sonra diploma Helmstedt Üniversitesi tarafından kabul edilmiş. Bu uygun 1.799 yaptığı tez bir değişiklik oldu. Matematiksel topluluk sadece Jacobi ve Dirichlet vardı, ama Gauss birçok mesaj ve onursal ödül aldı.

1.850 Gauss çalışma itibaren tekrar neredeyse tüm pratik bir doğa rağmen Riemann 'doktora tezi var ve deneme ders duydum onaylaması yapardı. En son bilinen bilimsel değişim Gerling idi. O 1854 yılında değiştirilmiş bir Foucault sarkacı görüştü. Ayrıca Hannover ve Göttingen arasında yeni demiryolu hattının açılış katılamadı, ama bu onun son gezisi olduğunu kanıtladı. Sağlığı yavaş yavaş kötüleşti, ve Gauss uykusunda 23 Şubat 1855 sabahı erken öldü.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland