Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Werner Karl Heisenberg

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

5 Dec 1901

Würzburg, Germany

1 Feb 1976

Munich, Germany

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Werner Heisenberg babası Ağustos Heisenberg ve annesi Anna Wecklein idi var. Zaman Werner hakkında klasik dil okul öğretmen olmaktan ilerlemeye babası doğdu At Üniversitesi Würzburg birine de privatdozents olarak atanmadan. Anna babası, Nikolaus Wecklein, Maximilians Gymnasium Münih kentinde müdürü ve süre Ağustos Heisenberg Anna da tanışmış bu okulda stajyer öğretmen olarak öyleydi. Ağustos ve Anna Mayıs 1899 yılında evlendiler. Werner, Mart 1900, bu nedenle yaklaşık iki yıldır bu biyografi konusu büyüktü doğumlu Erwin bir ağabeyi vardı.

Ağustos Heisenberg oldu:

... oldukça sert, sıkı kontrol, otoriter figür.

O bir Evangelist Lutheran ve eşi Anna bir Roma Katolik olmaktan emin onların evlilik hiçbir dini sorunlar vardı hale dönüştürülür vardı. Ağustos ve Anna Ancak, sadece konvansiyonun uğruna dini edildi. Bir Hıristiyan inanç statü insanların bu yüzden onlar için bir sosyal zorunluluk olarak bekleniyordu. Özel Ancak, onlar ve onlar Hıristiyan etik takip çocuklarına kadar getirdi özellikle dini inançları onların eksikliği ifade ama Hıristiyanlığın tarihsel yan toplam güvensizlik gösterdi.

Eylül 1906, yılında beşinci doğum günü kısa bir süre önce, Werner Würzburg bir ilköğretim okula. O üç yıl bu okulda ama sonra 1909 yılında babası Münih Üniversitesi profesörü Orta ve Modern Yunan atandı geçirdi. Haziran 1910, birkaç ay sonra babasının profesörlük, Werner ve ailenin geri kalanı aldı yılında Münih taşındı. Orada Eylül ayından itibaren, sadece bir yıl Maximilians Gymnasium, Münih girmeden önce bu okulda harcama Elisabethenschule katıldı. Bu ders okul büyükbabasının müdürü oldu.

1914 Dünya Savaşı I ve askerleri tarafından işgal edildi Gymnasium başladı. Dersler farklı binalarda ve düzenlenmiş olduğunu bozulma Heisenberg bir sonucu olarak muhtemelen onun eğitimi üzerinde olumlu etkisi olduğu kadar bağımsız bir çalışma yaptı. Onun en iyi konuları matematik, fizik ve din ancak okul kariyeri boyunca onun sicilini tüm yuvarlak was excellent edildi. Aslında onun matematiksel yetenekleri olan 1917 Kim Diferensiyel üniversitede bir aile dostu gibi tutored edildi. O daha sonra askerlik hizmeti için genç erkeklerin hazırlama niyeti ile Gymnasium olarak işletilen bir paramiliter örgüt ait bu dönemde.

Heisenberg de çiftliklerde çalıştı olarak bahar ve yaz aylarında alanlarında yardımcı erkek gönderilen başka bir gönüllü kuruluşun katkısı. Bu eser evden 1918 yılında ilk kez ne zaman o Yukarı Bavyera bir mandıra çalışmaya gönderildi onu aldı. Bu iş uzun saat çok zor bir zaman kötü başlangıç orada yetersiz gıda yapıldı. O, o çok yüksek bir standart için yaptığı satranç oynamak, ve boş vakit geçirdim de onunla almıştı matematik metinleri okuyun. O sayılar teorisi de ilgi vardı ve Kronecker çalışmalarını s ve Fermat'ın Son Teoremi bir kanıt bulmaya çalıştılar okuyun bu sefer tarafından vakıa.

Savaştan sonra 1918 yılında farklı hizipler zorla güç almaya ile kararsız oldu Almanya'da durum sona erdi. Heisenberg Bavyera Sovyet kuvvetlerinin askeri bastırılması yer aldı ama, olsa da çok ciddi bir iş olduğunu, genç erkeklerin büyük olasılıkla bir oyun neredeyse tedavi edilir. Daha sonra şunu yazdı:

Ben 17 bir çocuk ve ben macera bir tür olarak kabul. Bu polisler ve soyguncular oynamak gibiydi ...

Gymnasium Heisenberg Bir gençlik hareketi yürüttüğü ve daha sonra Genç Bavyera Ligi içinde bir hareket etti. 1920 yılında onun Abitur sınavı aldı ve iki öğrenci Maximilians Gymnasium'dan Maximilianeum Vakfı burs için Bavyera geniş rekabete girmiştir. Onbir burs kullanılabilen ve Heisenberg sadece onbirinci yere gelerek yaptım. Matematik Onun sınav sonuçları ve fizik olağanüstü olarak sınıflandırılır vardı ama şiir sanatı olarak "trajedi" konulu kompozisyon çok daha az etkileyiciydi. O, ailesiyle birlikte yaşamak için tercih Vakfı ücretsiz konaklama teklifi geri çevirdi.

Onun Abitur alarak muayene ve Münih Üniversitesi girerek arasındaki dönemde Heisenberg gençlik grubu ile yürüyüş gitti. O neredeyse tifo ve o bir askeri hastane olarak kullanılmış olan bir kalede gece kalındıktan sonra hangi sözleşmeli öldü. O, uygun gıda alma sorunlara rağmen zamanında, onun üniversite eğitimine başlamak için iyileşti. 1.920 Heisenberg ve yaz boyunca olduğu gibi, o bir süre için, üniversitede saf matematik çalışma isteyen olmuştu. O ve ayrıca Bachmann 'hangi sayı teorisi tam bir anket verdi ve bu oldu Metni Weyl okumuştu onun amacı araştırma konusu doktora için olabilir. Kendisi, yaptığı araştırma danışmanı olacağını görmek için Ferdinand von Lindemann yaklaştı.

Lindemann ile görüşme ardından başarılı olsaydı Heisenberg bugün olağanüstü bir sayı kuramcısı olarak bilinen olabilir. Lindemann beri kapalı sadece iki yıl idi Ancak, röportajda da, neredeyse kesinlikle gitmedi ve emekli sadece babasına olan arkadaşı ve meslektaşı bir iyilik olarak Heisenberg görmek için kabul etmişti. Heisenberg ardından Sommerfeld ile olan mutlu bir öğrenci olarak kabul etmemişlerdi bir röportaj vardı.

Yoldaşı öğrenci grubu Pauli, Heisenberg Sommerfeld altında Ekim 1920 teorik fizik okumaya başladı. At diye temkinli olduğunu, çoğunlukla matematik dersleri alarak ilk ve emin eğer teorik fizik kötü gitti ki matematik dönmek olabilir yapma. O Lindemann tarafından Bununla birlikte, kendi çıkarlarını matematiksel sayılar kuramı geometri taşınmıştı kursları kaçınılmalıdır. Yakında teorik fizik onun güven böyle olduğunu bütün Sommerfeld 'derslerin s oluyordu ikinci dönem tarafından. O aynı zamanda zorunlu olduğunu deneysel fizik, dersler aldı, ve o görelilik araştırma yapacaklardır planladığınız başladı. Ancak Pauli, o zaman görelilik kuramının onun başlıca araştırma üzerinde çalışan idi, bu konuda araştırma yaparak karşı onu tavsiye etti. Atom yapısı, ancak, Pauli, çok ihtiyaç duyduğu teorisi başlangıç yapılması ve deney kabul etmedi açıkladı.

Heisenberg yılında yaptığı ilk gün üniversitede şunu yazdı:

Münih Üniversitesi'nde ilk iki yıl iki çok farklı dünyalarda harcandı: gençlik hareketi benim arkadaşlarım ve teorik fizik soyut alanda arasında. Hem dünyalar kadar büyük ajitasyon bir Devlet, Ben genellikle yoğun aktivite doluydu, daha çok ben ikisi arasında oldukça zor için servis bulundu.

Haziran 1922 yılında katıldı Niels Bohr tarafından Göttingen dersler. Munich geri dönersek, Sommerfeld ona süre (Sommerfeld) Amerika Birleşik Devletleri oturum 1.922-23 geçirdi onu meşgul edecek hidrodinamik bir sorun verdi. Heisenberg türbülans üzerinde problem Innsbruck bir konferansta yeniden Göttingen için tarihi, Franck ile çalışmaya gitmeden önce, bu yüzden onun danışmanı olarak uzak Hilbert ön sonuçlarını sundu. Orada atom kuramı Doğum tarihi ile, onunla helyum ortak bir kağıt yazmaya çalıştı. Doktora tezi, Münih, 1923 yılında sunulan, sıvı akışı türbülanslı vardı.

Olarak tarihi 'ın asistanı Heisenberg doktorasını aldıktan sonra Finlandiya bir gezi ardından, Ekim 1923 yılında, Göttingen döndü gitti. Mart 1924 yılında Enstitüsü Teorik Fizik Kopenhag'daki burada ilk kez bir araya geldi Einstein Niels Bohr ziyaret etti. Tekrar Göttingen için de 28 Temmuz 1924 günü Habilitasyon ders teslim ve nitelikli Almanca üniversitelerde öğretilmesi yapınız.

Heisenberg daha sonra şunu yazdı:

Ben Bohr den Sommerfeld, Göttingen matematik, fizik gelen iyimserlik öğrendim.

Eylül 1924 Gönderen kadar Mayıs 1925 çalıştığı bir Rockefeller hibe desteği ile, Niels Bohr ile Kopenhag Üniversitesi de, Göttingen için 1925 yaz geri dönüyor. Heisenberg 1925 yılında matris mekaniği, kuantum mekaniğinin ilk sürümü, icat etti. Bir matris cebiri bu kavramlar icat etmedi, ancak oldukça o quantised olasılık genlikleri bir dizi dikkat duruldu. Bu amplitüdleri olmayan bir değişmeli cebir kurdu. It Max Born ve Pascual Jordan Göttingen olan matris cebir olmak için bu sigara değişmeli cebir tanındı.

Matris mekaniği daha üç yazar kağıt Heisenberg, tarihi ve Ürdün, 1926 yılında yayınlanan tarafından geliştirilmiştir. Mayıs 1926 yılında Heisenberg Teorik Fizik, Kopenhag burada Niels Bohr ile çalıştı Öğr atandı. 1.927 Heisenberg Bir sandalyeye Üniversitesi Leipzig olarak atandı ve o günü açılış konuşmasını yaptı 1 Şubat 1928. O kadar, 1941 yılında bu göreve, diye Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü Berlin direktörü yapıldı.

1932 yılında fizik için Nobel Ödülü verildi:

Kuantum mekaniği, hangi uygulamasının yaratılması, diğer şeyler arasında, hidrojen allotropic biçimlerinin keşfine yol açmıştır.

Sunum konuşma H Pleijel şöyle dedi:

Heisenberg ... , başından beri, çok geniş bir açı bu elektronlar, atomların sistemlerinin bakım götürdüler, onun sorunu incelendi ve moleküller. Heisenberg birine göre bu tür fiziksel miktarda itibaren doğrudan gözlem ve görev izin başlamalıdır bir araya bu miktarda bağlantı yasaları bulma oluşur. Dikkate alınması gereken miktarları her şeyden önce frekansları ve atomların ve moleküllerin spektrumları da çizgilerin şiddetleri vardır. Heisenberg şimdi, matematiksel işleme olan için, o hesaplama belirli simgesel kurallar belirlenmiş bir sistem gibi bir yelpazenin tüm salınım kombinasyonu olarak. Eskiden zaten atomun içindeki hareketleri belirli tür bağımsız olarak ulaşılabilir olmalıdır tespit edilmiş bir başka belirli bir dereceye kadar, aynı şekilde belirli bir fark paralel hareket ve dönme hareketi arasında klasik mekaniğin yapılır içinde. Bu bağlantılı olarak amacıyla bu kez kendini kabul için gerekli olan bir spektrum-pozitif çekirdek ve elektronların dönme özelliklerini açıklamak için belirtilmelidir. Atom ve moleküller için hareket Bu farklı tür Heisenberg'in kuantum mekaniği, farklı sistemleri üretmektedir. Heisenberg teorisinin temel faktör olarak öne kuralı kendisi tarafından ve hangi tarafından kural Planck 'ın sürekli kuantum tanıştırmak içine bir elektron, bir olarak mekanik hesaplama hızı koordine konumu arasındaki ilişki referansla yola koymak mümkün olabilir belirleyici faktör. ...

Heisenberg'in kuantum mekaniği kendisi ve atomların ve moleküllerin spektrumlarının özelliklerinin çalışma diğerleri tarafından ve uygulanmış olan deneysel araştırma katılıyorum sonuçlar vermiştir. Bu Heisenberg'in kuantum mekaniğinin atom spektrumları bir systemization mümkün kıldı söylenebilir. Ayrıca, Heisenberg, o moleküller iki benzer atomların oluşan, diğer şeyler arasında yer hidrojen molekülünün iki farklı biçimlerde birbirlerine bazı verilen oran görünmelidir olmalıdır kurmak teorisini uygulanan belirtilmelidir. Heisenberg'in sonra da deneysel olarak doğrulandı Bu tahmini.

Heisenberg belki de en iyi Belirsizlik İlkesi için, 1927 yılında keşfedilen yani konumu ve bir parçacığın momentum zorunlu olan ürün hataları içeren belirleyici değil kuantum daha sabit S. az olamaz devletler bilinmektedir Bu hatalar genel olarak ancak eğitim kritik hale önemsizdir çok küçük atom gibi. 1927 yılından bu Heisenberg Solvay Konferansı Brüksel'de katıldı. 1969 yılında şunu yazdı:

Bu bize olan atom teorisinin gelişiminde katıldığı için, 1927 yılında Solvay Konferansı Brüksel'de aşağıdaki beş yıl böylece sık sık onlardan atom fizik altın çağ olarak konuştu harika görünüyordu. Bu önceki yıllarda tüm çabalarımız işgal büyük engeller yolu, tamamen yeni bir alana kapısı, atom kabuğu kuantum mekaniği kalktı temizlendi olmuştu açık ve taze meyve seçmek için hazır görünüyordu geniş.

Heisenberg 1928 yılında Fiziksel İlkeleri Kuantum Teorisinin yayınladı. 1929 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Hindistan için bir konferans turuna çıktı. Heisenberg ve Pauli onların kafes hesaplamalarda bir yer quantised hayata kullanılan 1930'larda. Heisenberg doğanın temel bir özelliği bir doğa sabitleri olarak bir 'temel uzunluğu' ile yol açacak bu matematiksel özellik umuyordu.

1.932 Heisenberg hangi bir atom çekirdeği modern resmi tanımlayan bir üç kağıt yazdı. Diye çeşitli nükleer bileşenleri, bağlayıcı enerjilerini ve istikrar yapısı tedavi. Bu bildiri diğerleri için atom çekirdeğine kuantum teorisi uygulamak için yolu açtı.

1935 yılında Naziler bir hukuk sayede profesör üzerinde 65 çekilmek zorunda kalmışlardı getirdi. Sommerfeld 66 ve çoktan kendisini başarılı olmak istediğini belirtti Heisenberg vardı. Bu Heisenberg kötü ve aranan 1.935 Sommerfeld tekrar onun koltuğunu doldurmak için Heisenberg istediği belirtilen randevu oldu. Ancak bu ne zaman Nazilerin "" Yahudi "matematik yerine" ve "" "Yahudi fizik yerine Almanca Almanca fizik matematik istedim dönemi" idi. Görelilik ve kuantum teorisi "Yahudi" olarak ve Münih bir sonucu Heisenberg atanması olarak sınıflandırılır edildi engellendi. Rağmen hiçbir şekilde Yahudi olduğunu, Heisenberg basında sık saldırılar onu açıklayan olmak için "Yahudi" tarzı yapıldı.

1.937 Heisenberg evli Elisabeth Schumacher olarak. O da ona hayatı boyunca önemli onun müzik aracılığıyla ona bir araya geldi. Mükemmel bir piyanist, Heisenberg olan yılında bir arkadaşının evinde performanslı bir konserinde Elisabeth Schumacher araya geldi. Elizabeth sadece 22 zaman bir araya geldi, Heisenberg 35 oldu. Onlar 29 Nisan 1937 tarihinde, en az üç ay sonra ilk kez bir araya geldi evlendiler. Heisenberg Mart ayında Münih de randevu sürebilir ancak sordu olmuştu tarih sormuştu Ağustos düğünü nedeniyle ertelenebileceği gerekir. Onun 1 Ağustos'ta randevu kadar sürer kararlaştırıldı. O ve eşi Münih Temmuz ayında geldi ama onun randevu Naziler tarafından engellendi.

Sırasında İkinci Dünya Savaşı Heisenberg başarısız Alman nükleer silah projesi Uranverein yöneldi. Otto Hahn, bir nükleer fisyon ve discoverers ile, bir nükleer reaktör geliştirme üzerinde çalıştı ancak nükleer silah için etkili bir program geliştirmek için başarısız oldu. Olup bu kaynak eksikliği veya arzu Nazilerin elinde nükleer silah koymak eksikliği yüzünden, bu belli değildir.

O Alsos, Almanya'nın atom bombası projesinin ilerleme belirlemek için Avrupa'da ilerleyen Müttefik kuvvetler takip gizli bir misyon tarafından tutuklandı Savaştan sonra. O Çiftlik Hall Godmanchester, Huntingdonshire, İngiltere, diğer önde gelen Alman bilim adamı ile interned oldu. Ancak, Almanya'da 1946 yılında döndü o Max Planck Fizik ve Astrofizik Göttingen'de müdürü atandı. 1955-1956 kış yılında "University of St Andrews de Gifford Ders" fizik ve felsefe üzerine verdi. Zaman Max Planck Enstitüsü Münih 1958 Heisenberg taşındık onun müdürü olarak devam etti. Nihayet 1970 yılında istifa etti O, bu görevde bulunuyordu.

Ayrıca fizik felsefesi ilgi ve yazdı Fizik ve Felsefe (1962) ve Fizik ve Ötesi (1971).

Heisenberg Fizik Nobel ek olarak yaptığı olağanüstü katkılarından dolayı birçok onursal ödül aldı. O Royal Society of London Üyesi seçildi ve Göttingen, Bavyera, Saksonya, Prusya, İsveç, Romanya, Norveç, İspanya, Hollanda, Roma, Akademie der Naturforscher Leopoldina, Accademia ve akademileri bir üyesiydi dei Lincei ve American Academy of Arts and Sciences. O alınan ödüller arasında Copernicus ödül oldu.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland